Дните на самолетните билети в Европа, по-евтини от междуградски автобус, изглежда са приключили, пише „Дойче Веле“. Потвърждават го не само тарифите на компаниите за въздушен превоз, но и статистиката – в Германия например отчитат 33,4% по-високи цени на билетите в сравнение с миналата година по същото време. Причините за това са няколко, смятат коментатори, и една от тях несъмнено е свързана с пробуждащото се екологично съзнание на пътниците.
„Така както ние, обикновените хора, сме изправени пред огромни увеличения на цените, предизвикани отчасти от високите цени на гориво и енергия, същото увеличение се отразява на самолетните компании, летищата и фирмите в сферата на туристическите услуги – коментира Корд Шеленберг, авиационен експерт. – Междувременно търсенето на самолетни билети в Европа се увеличи значително след спада на цените. Но капацитетът на полетите не е същият като през 2019 г., преди пандемията. Така завишеното търсене среща ограничено предлагане.“
Сайтът „Idealo“ за сравнение на цените отбелязва 20% увеличение в стойността на летните самолетни билети. За момента туристите не се притесняват от повишението, отбелязва Шеленберг, като все още не е установено дали това е генерална промяна в навиците на пътуващите, или стабилното търсене е ефект от падането на ограниченията след Ковид.
Междувременно, някои очакват въздушният превоз отново да стане по-достъпен – Кристоф Брютцел, професор от Международния университет по приложни науки в Бад Хонеф, Германия, очаква намалението да се отчете още идната година, когато компаниите ще увеличат капацитета на самолетите си.
Въпреки позитивната му прогноза, няма достатъчно показатели, които да подкрепят теорията му, отбелязва „Дойче Веле“. Наскоро го потвърди и самият Майкъл О’Лиъри, директор на „Райънеър“, който заяви, че пътуванията с билет от 10 евро са вече минало. Средната цена на билетите на компанията му ще се движи между 40 и 50 евро в близките години, казва той за Би Би Си. Повишението той отдава на по-скъпото гориво.
Същата причина изтъква и Харалд Цайс, професор в университета по приложни науки „Harz“ в град Вернигероде.
„Изкопаемите горива ще поскъпнат още – смята той. – Ако разчиташ на керосин, нямаш друг избор, освен да прехвърлиш завишението на клиентите си.“
Това е по-очакваният развой на събитията, особено сред критиките, които авиационния бизнес търпи за екологичния си отпечатък. Някои дори настояват, че превозните компании трябва да включат в цената на билетите си т. нар. „керосинова такса“ и изтъкват, че един тон въглероден диоксид се равнява на около 180 евро. Въвеждането на такава такса на международно ниво обаче ще бъде огромно предизвикателство, осъзнават екоактивистите.
Налагането на устойчиви авиационни горива на пазара е по-вероятно да увеличи разходите за авиокомпаниите през следващите години. Нови мерки на ЕС планират да намалят нетните емисии на парникови газове с 55% до 2030 г. и за целта предвиждат използването на по-устойчиви авиационни горива, включително смесени горива. За авиокомпаниите това означава увеличение на разходите за гориво с до 16% на тон в сравнение с чистия изкопаем керосин, изчислява проучване на одиторската фирма „Pricewaterhouse Coopers“ в Германия.
„Тези, които искат да летят по-устойчиво в бъдеще, ще трябва да плащат повече за това“, казва Ян Виле, един от авторите на изследването.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение