„Покахонтас“, „Мулан“ и „Малката русалка“ може и да са наречени принцеси на „Дисни“, ново изследване обаче сочи, че мъжете говорят далеч повече от жените в тези филми. Лингвистите Кармен Фаут и Карън Айзенхауър са открили, че мъжете водят 76% от диалозите в „Покахонтас“ (1995), 77% в „Мулан“ (1998) и 68% в „Малката русалка“ (1989), пише британският „Индипендънт“.
Заглавието на „Красавицата и звярът“ от 1991-а може и да предполага полово равенство, но всъщност персонажите от мъжки пол доминират 71% от разговорите. В случая с „Аладин“ (1992) статистиката е още по-безпощадна – 90% от всички реплики.
Донякъде изненадващо, ранните филми на „Дисни“ – като „Снежанка“ (1937) например – имат много по-малко диалози, но те са сравнително равномерно разпределени между половете. „Пепеляшка“ (1950) и „Спящата красавица“ (1959) дори имат повече реплики за героините.
Всъщност с началото на новата анимационна ера, поставено от „Малката русалка“, се започва реализацията на половия дисбаланс. Струва си да се отбележи все пак, че в този конкретен филм русалката Ариел губи гласа си – той ѝ е отнет от злата Урсула в замяна на човешки крака. Няма обаче извинение за липсата на говорещи жени в „Красавицата и звярът“.
Според Айзенхауър това нехайство трябва да бъде осъдено, заради което обществото е „тренирано да мисля, че мъжкото е норма“:
„Когато добавиш магазинер, той е мъж. Добавяш стражар – и той е мъж. Това просто е вкоренено в културата ни“.
Тенденцията се изменя леко в „Рапунцел и разбойникът“ (2010) и „Храбро сърце“ (2012), със съответно 52% и 74% реплики за жените. За съжаление обаче, „Замръзналото кралство“ от 2013-а, сочен масово като феминистки филм заради това, че разказва за две сестри, повечето от диалозите са за мъже – 59 на сто.
В повечето съвременни филми на „Дисни“, все пак, жените са далеч повече на почит за своите постижения, отколкото изглежда. Въпреки всичко, фактът, че принцесите са надговаряни от мъжете във филми, които уж те водят, кара Фаут и Айзенхауър да запитат:
„Наистина ли тези филми са толкова полезни за малките момичета?“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение