Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Продават къщата със стенописите на Иван Милев в Казанлък

Къщата с кулата - национален паметник на културата, оценен на половин милион евро

Стените в салона са изрисувани през 1925 г. от казанлъшкия живописец Иван Милев. Снимка: Unique Estates - Продават къщата със стенописите на Иван Милев в Казанлък

Стените в салона са изрисувани през 1925 г. от казанлъшкия живописец Иван Милев. Снимка: Unique Estates

Пуснаха за продан една от най-красивите къщи в България – Стоян Стайновата къща в Казанлък, със стенописи на големия български художник Иван Милев, стана ясно от публикация в сайт за недвижими имоти. Къщата е със статут на национален паметник на културата, но е частна собственост.

Именно статутът и трудността да бъде поддържан имотът е причина сегашните собственици – наследници на сградата, да я обявят за продажба срещу 500 хил. евро.

А „Къщата с кулата“ в центъра на Казанлък е забележителна архитектурна ценност. Строена е в началото на XX век от софийския архитект Никола Занков. През 1925 г. казанлъшкият живописец Иван Милев зографисва стените на салона в къщата. Пак той прави и цялостното обзавеждане на първия етаж.

Снимка: Unique Estates

В къщата след 9 септември са били настанени офицерски семейства, обитавана е и от общинската администрация. Опитали са се да я превърнат в музей. През 1979 г. е обявена за паметник на културата.

Снимка: Unique Estates

След 10 ноември домът на Стайнови е реституиран. Всички опити на наследниците обаче да го превърнат в средище за култура, остават безплодни. През 2019 г. е направена пълна реставрация на сградата, възстановени са декоративни елементи, като са запазени оригиналните австроунгарски плочки, подменена е външната дограма. За тази реставрация къщата е номинирана и за архитектурна награда в тази категория.

За съжаление обаче по-нататъшната ѝ поддръжка е твърде скъпа, затова собствениците я обявяват за продажба.

Община Казанлък не може да отдели средства, за да откупи „Къщата с кулата“. Надеждата на казанлъчани е да се създаде инициативна група, която да събере пари за откупуване на паметника.

Снимка: Unique Estates

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg