Проектът „Съседите“ ще представи България на Венецианското биенале тази година. Автори на проекта са Красимира Буцева, д-р Лилия Топузова и Джулиан Шехирян, а куратор е Васил Владимиров. Новината бе съобщена пред медиите днес от Министерството на културата. Най-голямото световно арт изложение ще се проведе тази година от 20 април до 24 ноември под мотото „Чужденци навсякъде“.
Проектът вече е познат на българските ценители, представян е в Софийска градска галерия и в специалната пространствена зона „Студио The Neighbours“ в края на 2022 г. под заглавие „Съседите: форми на травмата (1945-1989)“. Тогава куратор на изложбата бе Весела Ножарова.
Според куратора на проекта за Венецианското биенале Васил Владимиров проектът „Съседите“ разказва историята на българите, които са били жертви на политическо насилие и е продукт на задълбочено 20-годишно изследване на историята на репресиите на комунистическото минало.
В основата на тази инсталация стоят реконструираните домове на репресирани от режима. Проведени са интервюта с хора, които са били жертви на комунистическата власт. „Съседите“ не оставя зрителите само пасивни наблюдатели, а ги кара да съпреживяват живота на хора, обявени за чужденци в собствената си държава, което се свързва пряко с темата на тазгодишното Венецианско биенале.
Инсталацията се състои от три стаи. Първата е всекидневна, в която се прожектират картини и звуци от лагерите в Ловеч и Белене. Втората е за хора, които говорят с недомлъвки или не са готови да говорят. Там звуците са по-абстрактни. В третата стая – кухнята, всички мебели са боядисани в бяло, говор няма, абсолютно всичко е сведено до абстракция и звук. Тя е за хората, които не са имали възможност да говорят – починали или лишени от спомени.
„Не е просто нещо, което виждаш, а нещо, което преживяваш“, обясни кураторът Васил Владимиров.
Инсталацията вече е представяна извън България – в Торонто и Принстън.
В проекта са внесени изменения специално за Биеналето. Пространството ще бъде по-флуидно, а не механично разделено на стаи. Включени са и допълнителни интервюта, преведени на английски език и озвучени от актьори, за да се запази автентичността на изказа, допълни Владимиров.
Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, докторант по история в Принстънския университет. В артистичната си практика той създава инсталации, базирани на архивни и етнографски изследвания, изследвайки пресечните точки между пространства, материална култура, история и психология.
Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и преподавател. В практиката си тя се занимава с политическо насилие, травма и история, в контекста на българския комунизъм чрез фотография, видео, звук и инсталация. Тя преподава в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон, както и в Университета в Портсмут и Университета за креативни изкуства „Фарнъм“.
Доц. д-р Лилия Топузова е изследовател, професор по история и директор на програмата за комуникация в Университета на Торонто. От 2003 г., като историк и режисьор на документални филми, тя проучва детайлно историята на българския Гулаг, работейки с множество архиви и на терен с очевидци.
В конкурса за националното участие във Венецианското биенале за изкуство 2024-та са взели участие 17 проекта, разгледани от 7-членно жури, уточниха от Министерството на културата. България участва за единадесети път във Венецианското биенале, най-стария и престижен форум за изкуство в света.
Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала „Тициан“ (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията. В същото пространство бе разположен и павилионът на България през 2023 г. на Биеналето за архитектура.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение