В съвременното изкуство художниците все по-рядко посягат към четката като инструмент, с чиято помощ да изразят своите идеи. 27-годишната Моника Тошева не се отказва от четките си в процеса на създаване на произведенията си. Но освен тях използва и огнестрелно оръжие. И общо взето не пропуска целта.
Това се вижда ясно в първата й самостоятелна изложба, озаглавена TARGET (Мишена). Хората, които очакват живописта да им показва идеалите на красотата, не са неин таргет. Експозицията, подредена в Мраморно фоайе на втория етаж на НДК, има друга цел – да ни накара, поне за кратко, да се замислим за нашите цели, как се опитваме да ги поразяваме и дали успяваме да избегнем „куршумите“ на живота.
„Идеята за изложбата ми се роди в залата за стрелба. Един ден се вгледах по-дълго в една от мишените, които бях простреляла, и осъзнах, че всички ние имаме своите цели, които следваме в живота, но често пъти сами се превръщаме в мишени“, казва Тошева.
18-те платна-мишени са подредени като на стрелбище пред очите на зрителя, въоръжен само със собствената си преценка, базирана на естетически разбирания и личен опит. Сред тях са „Арт мишена“, „Мишена плейбой“, „Мишена Бонд“ и „Мишена Клеопартра“. По някои от тях авторката не е пожелала да стреля, по други личат следите от куршумите й – очевидно е добър стрелец.
Включени са и още няколко платна не-мишени, но отново свързани със стрелбата: „Движение“, „Полет“, „Под прицел“. Една от картините, наречена „Мишена 70-те“, е готова да отвърне на огъня, с което ни напомня, че и стрелецът също може да бъде мишена.
„В тази изложба изследвам силата на художника и твореца, който борави с най-силното оръжие, а именно изкуството. Той има дарбата да бъде стрелецът и мишената едновременно, рисувайки платното на своя живот“, обяснява в специален текст младата авторка.
А може би няма нужда от текстови обяснения – картините говорят достатъчно ясно.
Изложбата на Моника Тошева е организирана съвместно с най-новата (виртуална) галерия за съвременно българско изкуство „Контраст”. Художничката е завършила живопис в Националната художествена академия. Първата й самостоятелна изложба е през 2014 г. в София, участвала е в съвместни изложби в Турция, Румъния и у нас. Картините й могат за бъдат видени в Мраморното фоайе в НДК до 19 април.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение