Протест и жива верига срещу превръщането на Централните хали в част от магазин от търговската верига „Кауфланд“ е насрочен на 4 август в отговор на намерението емблематичната сграда в центъра на София да претърпи интериорни и функционални промени. Демонстрацията се организира от независимия общински съветник Борис Бонев и от активистите от неправителствената организация „Спаси София“.
През юли тази година Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности одобри реконструкцията на Централни хали в София съобразно исканията на инвеститора, който смята да превърне сградата паметник на културата в част от търговска верига, като възстанови и духа на Халите от времето, когато са били построени. Това провокира дебат в социалните мрежи.
Крайното решение за промяната във функционалността и облика на сградата трябва да бъде взето от Министерството на културата – от ведомството трябва да съгласуват предложения проект. От „Спаси София“ апелират това да не се случва, докато не бъде представен функционален и пространствен анализ за отражението върху сградата и района, и настояват архитектурният план първо да бъде подложен на обществено обсъждане.
Министърът на културата от служебното правителство Велислав Минеков отрече ведомството да е страна по случая, тъй като имотът е частен, но миналата седмица заяви, че ще държи да се запази фасадата, вътрешната конструкция и да се възстанови фонтанът вътре.
От организацията приканват Столичната община да вземе отношение по проблема и да заяви категорична позиция в защита на Халите. Отправен е и апел за диалогичност към инвеститорите, които имат задължение да запазят и реставрират една от емблемите на София със статут на паметник на културата от национално значение.
Проблемът Централни хали да се превърне в супермаркет е, че така ще се ощетят северните части на центъра, които осезаемо изостават в развитието си от южните, изтъкват от „Спаси София“. Предвиждат се и сериозни промени във вътрешността на сградата – изграждането на нов ескалатор, премахване на втория етаж, затваряне на два от общо четирите входа за посетителите, цялостна промяна на функцията на сградата от закрит пазар с множество малки търговци в „поредния безличен супермаркет“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение