Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Протести в Люксембург след забрана на просията

Мярката, макар и насочена срещу организираната просия, е незаконна и нехуманна, твърдят активисти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

 - Протести в Люксембург след забрана на просията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Закон против просията в Люксембург доведе да разгорещен спор в страната дали подобна стъпка е хуманна и законна, съобщава „Евронюз“. Забраната бе въведена на 15 януари с цел да се намали т. нар. организирана просия по улиците на уредения град, в който към 2022 г. минималната заплата е 2257 евро.

Мярката, наложена от новоназначения вътрешен министър на страната Леон Глоден, бе посрещната с остра вълна критики от неговата предшественичка на поста Таня Бофердинг, както и от активисти за правата на човека и леви политици. Стигна се дори до протести по улиците на града.

Новото законодателство идва след „увеличение на просията от организирани групи“, като целта му е да „защити благосъстоянието на местните жители и посетители и да осигури защита на местния бизнес“, се казва в сайта на градската управа. По-конкретно между 7 и 22 ч. се забранява просията в няколко зони на столицата – търговски центрове, площади, паркинги и градски паркове. При нарушение глобата е от 25 до 250 евро, а при невъзможност за изплащането ù – няколко дни в затвора.

Истински нуждаещите се, твърди Глоден, могат да се възползват от социалните услуги в града и да потърсят подслон в центровете за временно настаняване.

Отпорът идва от над 4500 местни жители, подписали се под петиция, в която настояват парламентът на страната да дебатира законността на мярката. Местният клон на „Амнести Интърнешънъл“ също смята, че трябва да има публично обсъждане и изтъква, че не е законно да се налагат глоби на хора, които живеят и просят на улицата. Общинската власт е свободна да разчита на полицията при налагането на решенията си, но нейните постановления не бива да са в разрез със закона, казва Перес Сола, директор на „Амнести“ в Люксембург.

Местни жители заявяват пред „Евронюз“, че действително има ръст в бройката на просяците по улиците, казват, че дори са ставали свидетели на  организирана просия, но пълната забрана за милосърдието по улиците смятат за неправилна.

„Позволено е да бъдеш бездомен, но е забранено да просиш на улицата“, възмущава се местна жителка, която намира мярката за отвратителна.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg