Хипопотамите, незаслужено класифицирани сред най-неатлетичните представители на животинското царство, всъщност могат да летят, доказва ново изследване на екип британски учени. След внимателно проучване на кадри с хипопотами, изследователите от Кралския ветеринарен колеж към Лондонския университет установяват, че в 15% от случаите, когато тромавите тревопасни развият пълна скорост, краката им не докосват земята, предава „Гардиън“.
Откритието запълва празнина в научната общност и поставя хипопотамите между слоновете и носорозите по отношение на атлетичните способности на най-тежките сухоземни животни.
„Беше трудно да работя по теми, свързани с хипопотамите, защото те са много трудни за достъп – коментира Джон Хътчинсън, професор по еволюционна биомеханика и водещ автор на проучването. – Те са изключително опасни, активни са през нощта и прекарват голяма част от времето си под вода.“
След като не открива достатъчно информация в научната литература, Хътчинсън натоварва студентката си Емили Прингъл да отиде на място във „Flamingo Land resort“ в Северен Йоркшир, където хипопотамите се отглеждат на големи площи и могат да тичат свободно. Тя заснема животните по пътя им между бърлогите им и съдовете им с вода и тъкмо тези кадри, допълнени с още видеа, достъпни в YouTube, служат като основа за проучването. Работата е „агонизираща“, не крие Хътчинсън.
Откритията са публикувани в „PeerJ“, където учените отбелязват, че подобно на другите големи бозайници, и хипопотамите обикновено се движат в тръс, но при необходимост – например за да сплашат натрапници извън територията си – могат да развият толкова висока скорост, че за момент краката им не докосват земята. При това с тегло от около 1800 килограма, колкото достига възрастен индивид.
Придвижването при другите големи сухоземни животни е различно – слоновете например също могат да развиват много високи скорости, предвид теглото си, но краката им никога не се отделят заедно от земята. Носорозите обикновено се движат в тръс, но при нужда стигат и до галоп. До момента няма данни хипопотамите да се придвижват в галоп, но подобно поведение е наблюдавано при хипопотамите джудже. Сега предстои да се проведе ново изследване, което да докаже дали бебетата на обикновените хипопотами също могат да галопират – това би означавало, че малките могат да се движат по начин, неприсъщ за възрастните индивиди.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение