Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Проучване: Съвременната музика все по-гневна и повтаряща се

Текстовете на песни опростяват във всички жанрове, за да се запомнят по-лесно

Рапърът Еминем пише сам текстовете на песните си и те често отразяват негативни емоции като гняв, разочарование и болка. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Проучване: Съвременната музика все по-гневна и повтаряща се

Рапърът Еминем пише сам текстовете на песните си и те често отразяват негативни емоции като гняв, разочарование и болка. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Музиката от последните 40 години работи с текстове, които са по-прости, гневни и повтарящи се, показва проучване, публикувано в списание „Scientific Reports“. Изводът е направен от екип европейски учени, изследвали подробно стиховете на песни от 80-те до 2020 г., пише „Гардиън“.

Базата данни, с която разполагат, е съставена от около 12 хил. песни на английски език. Примерите са подбрани от различни жанрове – рап, кънтри, поп, рок и R&B. Преди да се влезе в детайлите на проучването, авторите все пак изтъкват, че музикантът Боб Дилън спечели Нобелова награда за литература тъкмо заради текстовете на песните си.

В статията си в „Scientific Reports“ екипът се въздържа от посочване на конкретни примери за опростяването, но основният автор на проучването Ева Зангерле от Университета в Инсбрук, Австрия, коментира, че текстовете на песните понякога са огледало на обществото и показват промяната в неговите културни ценности, емоционалност и приоритети през годините.

„В последните 40 години ставаме свидетели на драстична промяна в музикалния пейзаж – от начина, по който музиката се продава, до това как се продуцира“, казва Зангерле.

Изследователите наблюдават няколко фактора – емоцията в текстовете на песните; сложността на употребения език и колко често дадени думи се повтарят.

„Във всички жанрове се наблюдава тенденцията текстовете да стават по-опростени и повтарящи се“, обобщава Зангерле.

Наблюдава се и все повече егоцентризъм в музиката, вследствие на скок на употребата на думи като „аз“ и „мой“. Най-често текстовете с повтарящи се думи и фрази са в рапа, но там е обичайно текстовете да са най-дълги, уточняват изследователите. Тъкмо в този жанр се отчита и най-висок ръст на гнева.

Проучването прави още няколко важни извода – първите 10-15 секунди от една песен са решаващи дали парчето ще бъде изслушано докрай, или пропуснато, и очаквано: песните с по-чести повторения на припева и повтарящ се текст имат най-голям потенциал да станат популярни.

„Текстовете на песни днес се запомнят по-лесно. Същото наблюдавам и аз, когато слушам радио“, заключава Зенгерле.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg