Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 9 месеца

„Пулицър“ за украинските журналисти в картината на войната

Щурмът на Капитолия и изтеглянето на САЩ от Афганистан сред събитията, белязали най-силно изминалата година в журналистиката

Една от снимките на Маркъс Ям от поредицата му с  фотографии от Кабул, отличени с „Пулицър“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - „Пулицър“ за украинските журналисти в картината на войната

Една от снимките на Маркъс Ям от поредицата му с фотографии от Кабул, отличени с „Пулицър“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Щурмът на Капитолия, Вашингтон, от 6 януари 2021 г. донесе на „Вашингтон Поуст“ награда „Пулицър“ за работата на изданието по случая. Шокиращата атака даде началото на година, наситена със събития, която отбеляза и изтеглянето на американските войски от Афганистан, отбелязва „Холивуд Рипортър“.

Наградата „Пулицър“ се връчва ежегодно от Колумбийския университет в Ню Йорк и се счита за най-престижното отличие в журналистиката. Номинираните се състезават в 15 журналистически категории и седем за постижения в литературата и музиката. Победителите получават златен медал с лика на Джоузеф Пулицър и гутенберговата преса на гърба, както и парична премия от 15 хил. долара.

„Вашингтон поуст“ интензивно отразяваше щурма от 6 януари 2021 г., изкарвайки на показ проблемите в американската политическа система, довели до агресията на протестиращите. Акцията бе организирана от поддръжници на Доналд Тръмп в опит да забавят формалното потвърждаване на избора на Джо Байдън за президент, посочва Си Ен Ен. Събитията от 6 януари бяха повод за „Пулицър“ и за агенция „Getty Images“ – за репортажни снимки.

Другото историческо събитие, което беляза наградите през 2022 г., бе изтеглянето на американските войски от Афганистан и завръщането на талибаните на власт. С втората фотографска награда бяха отличени репортажните снимки от Кабул на Маркъс Ям, кореспондент на „Лос Анджелис Таймс“.

В категорията международни репортажи медалът бе за „Ню Йорк Таймс“ и тяхното разследване за реалната бройка на загиналите цивилни при американските удари в Сирия, Ирак и Афганистан. Наградени бяха още разследването на „The Tampa Bay Times“ за оловна фабрика и отпечатъка ѝ върху околната среда; „The Miami Herald“ за работата им по отразяването на срутването на жилищна сграда в Сърфсайд, щата Флорида; „Chicago Tribune“ за репортажите им за липсата на протоколи за безопасност при пожари в редица институции и др.

Специална колективна награда бе присъдена на журналистите от Украйна, признати за техния „кураж, издръжливост и отдаденост“ в отразяването на продължаващата руска война в Украйна. Поне седем журналисти са загубили живота си от началото на инвазията на 24 февруари, сред които трима са родом от Украйна, пише „Гардиън“.

„Въпреки бомбардировките, отвличанията, окупацията и дори смъртта, те устояха в своите усилия да представят ясна картина на една ужасяваща реалност – се казва в решението на Колумбийския университет. – Специалната награда им се връчва за техните кураж, издръжливост и отдаденост на истината по време на безмилостната инвазия на Владимир Путин в страната и неговата пропагандна война в Русия.“

Не за първа година се дава специална награда – миналата година тя бе присъдена на афганистанските журналисти, рискували живота си, за да представят реалността в собствената си раздирана от война държава.

Литература и музика

Наградата за художествена литаратура бе присъдена на романиста Джошуа Коен за „The Netanyahus: An Account of a Minor and Ultimately Even Negligible Episode in the History of a Very Famous Family“ – сатиричен роман, който описва посещението на семейството на бившия министър-председател Бенямин Нетаняху в американско колежанско градче през 60-те, съобщава NPR.

В категорията за драматургия триумфира Джеймс Айджеймс за комедията „Fat Ham“ (Дебелият Хам). Тя се базира на „Хамлет“ на Уилям Шекспир, но действието се развива в южняшки барбекю ресторант.

„Пулицър“ за документална литература бе присъден на „Invisible Child: Poverty, Survival & Hope in an American City“ на Андреа Елиът – истинската история на 11-годишната бездомна Дасани, която живее с родителите си и седемте си братя и сестри в специален център в Ню Йорк.

Двама историци, колеги от Университета в Ню Йорк, също бяха сред лауреатите – Ейда Ферер за „Cuba: An American History“ и Никола Юстас за „Covered With Night: A Story of Murder and Indigenous Justice in Early America“.

Медалът за музика е за албума „Voiceless Mass“ на Рейвън Чакон.

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах