Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Радиото се разделя с оркестрите си?

Менда Стоянова предлага четирите музикални състава на БНР да минат към Министерството на културата

Четирите музикални състава може да излязат от структурите на Българското национално радио. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков - Радиото се разделя с оркестрите си?

Четирите музикални състава може да излязат от структурите на Българското национално радио. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Българското национално радио може да се раздели със звукозаписната си дейност, ако предложението на Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси, бъде реализирано. На извънредно заседание днес в парламента, свикано от Комисията по култура и медии, бе обсъдено как би могло да бъдат повишени заплатите на музикантите от Радиото.

Творците от четирите музикални състава на обществената медия протестират три дни от началото на седмицата с искания възнагражденията им да бъдат повишени. Минималната заплата за един оркестрант с висше образование в Радиото е 570 лв. – малко над минималната за страната 510 лв. Средната заплата в музикалните състави в медията е 640 лв. Протестът на творците бе подкрепен от генералния директор на обществената медия Александър Велев, както и от диригентите на тези състави.

Менда Стоянова е предложила заплатите на музикантите да бъдат повишени чрез „икономически мерки“, част от които е изваждането на музикалните състави на БНР от структурата на обществената медия и техен принципал да стане Министерство на културата. Предложението е трансформацията да бъде осъществена през 2019-а. Ще бъде сформирана работна група, която да обсъди предложението за реформа.

„Музикантите са с очакване, че ще получат обещания и гаранции, че ще има увеличение на заплатите, че ще има резултат и той ще бъде с конкретни цифри, които ще бъдат поети като ангажимент. Нашите музиканти са най-ниско платените в страната –  каза след заседанието в парламента Александър Велев, цитиран от БНР. – Нашият екип завари един дисбаланс в заплатите. Със собствени средства няма как да покрием този дисбаланс. Надявам се по някакъв начин да се намери решение за по-добро заплащане. Пред мен те заявиха, че ще продължат протеста, докато получат реално увеличение.“

Зам.-председателят на Комисията по култура Станислав Станилов заяви в интервю за „Хоризонт“, че заплатите на музикантите от Радиото наистина трябва да се увеличат, но трябва да се реши как. По думите му това може да стане с реорганизация и реформа в самото Радио, „което не значи съкращения“. Според него може извънредно да се отпуснат пари за увеличението, което ще стане с решение на Министерския съвет. Присъствието на Менда Стоянова на заседанието според Станилов било „важен знак“ за волята на управляващите да решат проблема.

Атанас Карафезлиев, председател на радиосдружение „Подкрепа“ в БНР, коментира пред „Площад Славейков“, че изваждането на четирите оркестъра от структурите на БНР би поставило край на звукозаписната дейност на медията. На заседанието в парламента днес Карафезлиев обяснил защо не могат да минат към Министерството на културата, както и да се финансират на „делегиран бюджет“.

Карафезлиев потвърди пред медията ни намерението на четирите музикални състава да направят голям съвместен протестен концерт пред Народното събрание в навечерието на 24 май.

Вижте още: БОРИСОВ ВЪЗМУТЕН: ИЗВИНЯВАЙТЕ, 4 ОРКЕСТЪРА – НЕ ЗНАЕХ, ЧЕ ТОВА РАБОТИ БНР! 

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС