Американските оскари влязоха в новинарския бюлетин на Русия за пръв път от началото на пълномащабната война на Владимир Путин в Украйна, пише „Гардиън“. Победата на „Анора“, който получи „Оскар“ за най-добър филм и още четири статуетки, бе отразена в почти всички руски медии във връзка с номинацията на актьора Юра Борисов за поддържаща мъжка роля.
Вижте още: ПЪЛЕН СПИСЪК НА НАГРАДИТЕ „ОСКАР 2025“
В „Анора“ Борисов – първият актьор с руско гражданство с номинация от Академията, е в ролята на Игор, респектиращият бодигард на семейство руски олигарси, изпратен в САЩ да разтрогне брака на сина с американска стриптийзьорка. Ролята, която разкрива една чувствителна сърцевина на грубияна, е била писана специално за Борисов, сподели режисьорът и сценарист на филма Шон Бейкър.
Самият Борисов не се увенча с „Оскар“ – факт, изтъкнат и от руските медии.
„Той спечели похвали за таланта и професионализма си не от кой да е, а от самия Робърт Дауни Джуниър“, се съобщава в репортажа на медийния портал РБК.
Въпреки петте си оскара, „Анора“ всъщност постига много по-голям успех – филмът се оценява добре както на Запад, така и във все по-милитализираната Русия, отбелязва „Гардиън“. Но не всички на Изток приветстват филма, Никита Михалков и Емир Кустурица твърдят, че филмът е пример за „меката сила“ на САЩ, а руснаците във филма са изобразени отвратително, като мръсници и бандити. В изказване за ТАСС след края на церемонията по връчване на наградите Михалков заяви, че „качеството на „Анора“ е показателно за качеството на оскарите днес като цяло“.
Междувременно в Украйна номинацията на Борисов за „Оскар“ се възприема като нормализиране на кремълската агресия. Самият актьор не е коментирал публично войната, но в родината си неведнъж е участвал в патриотични филми, като например в биографичния филм за Михаил Калашников, частично заснет в Крим след анексията от 2014 г. Наскоро изигра и главната роля в биографичен филм за Пушкин, който оглави руския боксофис. Борисов е избран и от сръбския режисьор Емир Кустурица да играе самия него в бъдещия му автобиографичен филм.
Руските пропагандатори пък побързаха да си присвоят победите на Шон Бейкър:
„Руската култура не може да бъде канселирана. Самата Русия не може да бъде канселирана. Рано или късно Западът ще трябва да се примири с Русия“, написа в Телеграм политологът Сергей Марков.
Успехът на „Анора“ на оскарите идва посред опасна ескалация на отношенията между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп и временното спиране на американската военна помощ за Украйна. Водещият на церемонията Конан О’Брайън дори се пошегува с това:
„Вечерта е добра за „Анора“, вече има две награди. Американците явно са доволни, че най-сетне някой се опълчва на могъщ руснак“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение