„Ако зависи само от мен, всички училища у нас щяха да са в идеалния център на София, защо не даже и на самия площад „Св. Александър Невски“. Но по обективни причини това просто няма как да стане, поне на този етап това е невъзможно“, заяви министърът на културата Вежди Рашидов на среща с ръководството на НГДЕК в присъствието на преподаватели от училището.
Висшето арт ведомство като че ли помири двата враждуващи лагера в Класическата гимназия, които две седмици спорят къде да се помещават – в ремонтираната сграда в кв. „Модерно предградие“ или във временното им убежище – 13-о училище до Женския пазар в центъра на София. Последната новина от днес е, че са излезли резултатите от четвъртата проверка за азбест в сградата на „Модерно предградие“ – такъв категорично няма. Междувременно от Министерството решиха децата да учат на двете места, за сградата на Женския пазар тепърва ще бъдат търсени пари по европроекти за ремонт.
По време на последната си среща с учители от НГДЕК министър Рашидов припомни, че редица български писатели, художници, артисти, интелектуалци и общественици са завършили средното си образование извън столицата, в това число и в не толкова големи градове, „но това съвсем не им е попречило да направят име, да постигнат наистина големи, впечатляващи професионални успехи в своята област. Съвсем не е задължително да учиш в училище в абсолютния център на столицата, за да получиш качествено, добро образование, което ще те подготви на необходимото ниво за предизвикателствата на живота, самото място на училището далеч не е най-важното и същественото, училището го правят всъщност най-вече неговите преподаватели и ученици – те формират неговия дух“.
От Пресцентъра на Министерството на културата казват в писмо до медиите, „че и големи български писатели от ранга на Емилиян Станев, Йордан Радичков, Ивайло Петров и Николай Хайтов, както и обичани наши поети като Дамян Дамянов и Христо Фотев също не са възпитаници на гимназия, разположена в историческия център на София, но независимо от това никой и до днес не си позволява да оспорва ролята им и техния забележителен принос за българската литература. По една или друга причина не са имали честта да учат в училище, ситуирано удобно в центъра на София, и Патриархът на българската национална литература Иван Вазов, както и поетът с драматична съдба П. К. Яворов, един от участниците в легендарния литературен кръг „Мисъл“, а и още много други наши именити творци. Нещо повече – прочутата Академия на Платон, както и създадената от великия Аристотел философска школа – Ликей, също не са били разположени в топ центъра на древна Атина, а са се намирали извън чертите на града, наречен на името на древногръцката богиня Атина Палада, но това съвсем не им е попречило да останат в историята на човечеството със своя изключителен, неоценим принос във всички сфери на науката и образованието, въпреки че до тези школи по обясними причини не е имало разкрита метростанция, до тях не са пътували и маршрутки.“
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение