Цял живот съм бил Дон Кихот, не можах да намеря своя Сервантес, каза пред Светослав Иванов по Би Ти Ви Вежди Рашидов. В предаването „120 минути“ министърът на културата разказа как се е променил животът му след диагнозата рак.
„Всеки ден си взимам сбогом с живота“, каза гостът.
В клиниката в Германия, където 2, 5 месеца е бил на химиотерапия, Рашидов сподели, че е рисувал акварели – гледките от прозореца на болничната му стая. Скоро ще ги покаже в изложба в България.
„Това ми спаси времето – да не мисля за болестта. Картините ме измъкваха от реалността“, казва скулпторът.
Рашидов споделя, че терапията в Берлин е дала резултат, „усмивката ми се върна“:
„Сега ми казаха, че вече го няма този карфиол – на снимка туморът ми изглежда точно като карфиол, който ти е завладял гърлото. Докторът каза, че е хубаво да отида след 2 години да ме види пак. И на шега го попитах: Искате да кажете, че след две години ще съм още жив? Той се усмихна и отвърна: Ние, лекарите, никога не говорим вместо Бог.“
На въпрос дали работата му като министър не вреди на здравето му, Рашидов отговори:
„Вече не. Преди се вълнувах като негодуват някои хора, чудех се защо го правят – защото аз, общо взето съм човек, който обича хората на изкуството, просто съм един от тях. И ако бюджетът на театрите беше 50 милиона лева като станах министър, сега е 70 милиона – това не е станало от небето, а защото чукам по една маса и искам. Парите на киното от 10 милиона лева станаха 14 милиона – това стана с желание нещата бавно, но да вървят нагоре…
Ядосвах се преди. Сега вече не. Сега започнах и другото да разбирам – ние, творците, сме малко шумни, малко пискливи, обичаме все да сме недоволни. Може би това е нашата мисия. Днес просто съм по-близо вече до моите колеги. Ние сме такива – леко маниакални, себелюбиви, но и изключително талантливи.
И сега ще бъде откровен – зала „България“ от бомбардировките не беше ремонтирана, ремонтираме едно Ларго, което няма аналог в европейските столици, като изключим Рим.“
Рашидов каза, че е приел министерския пост от уважение към Бойко Борисов:
„Аз съм най-старият в това правителство и може би ми е време вече – втори мандат – да приключвам, но имам още някои задължения: да направя Пловдивския театър… На политиците бих казал да не се задържат толкова дълго във властта като мене, някои са вече четвърти мандат в парламента. Това уморява хората. Аз повече от този мандат няма да бъда [в управлението]. Ако все още съм там – то е, защото имам недовършени неща и от уважение към премиера.
Не съм предател, никога не съм предавал хора, с които имам чисто приятелски и човешки чувства. Някой да ме е чул да плюя Илия Павлов? Винаги съм казвал, че ми е бил приятел. Уважавах го, но никога не съм работил при него. Познавах го, още когато работеше в Министерството на културата, в студио „Време“. На мен нищо лошо не ми е сторил. Не мога да бъда съдия на моите приятели, не ги обвинявам. Но бях наречен „мултак“, искаха да ме очернят. След това бих един полицай, когото не съм бил – не знам защо. Акция политическа, защото езикът ми беше остър, но прям. Изядох шамарите.
Аз ще бъда един от най-известните скулптори, който няма да имам паметник и скулптура в собствената си държава.“
Какво е България за мен? Думата „родина“ идва от думата „род“ – моята родина са гробовете на моите родители, да отида на тях като катализатор – да се пречистя, каза Рашидов.
„Не е патриот онзи, който по ганьовски се тупа в гърдите. За мен всеки български гражданин е огромен патриот, ако носи качества или дивиденти на държавата, ако й носи слава, нещо градивно и добро, който е значим за историята“, обясни той.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение