Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Рашидов за музикантите в БНР: Не може да даваме „на калпак пари за отглеждане“

Ще намеря трайна форма тези хора да се чувстват добре, заяви депутатът и им обеща оптимизация

„За една малка държава от 6 милиона шест формации само в Радиото е силно. Трябва може би да се оптимизира”, заяви Вежди Рашидов, председател на Комисията по култура и медии, по Би Ти Ви. Снимка: Стопкадър - Рашидов за музикантите в БНР: Не може да даваме „на калпак пари за отглеждане“

„За една малка държава от 6 милиона шест формации само в Радиото е силно. Трябва може би да се оптимизира”, заяви Вежди Рашидов, председател на Комисията по култура и медии, по Би Ти Ви. Снимка: Стопкадър

„Шест* формации за едно Радио, една бюджетна организация – това е доста тежко. За една малка държава от 6 милиона шест формации само в Радиото е силно. Трябва може би да се оптимизира“, заяви Вежди Рашидов, председател на Комисията по култура и медии, в сутрешния блок на Би Ти Ви във вторник, 1 май.

След седмица с поредица от протести на музикалните състави на БНР с искания за достойно заплащане, се проведе извънредно заседание на Комисията. На него Менда Стоянова, председател на Финансовата комисия, предложи съставите да бъдат извадени от структурите на Радиото. Същия ден пемиерът Бойко Борисов се възмути публично, че БНР разполага с толкова много музикални състави.

„Хората излязоха да кажат, че са им ниски заплатите и това е истината – каза по Би Ти Ви Рашидов. – Подкрепям ги. Не е моя работата да раздавам пари, Комисията по култура не раздава пари. Радиото от социализма още не се е реформирало – не се е движело във времето. Инфлацията е убила една голяма част от парите и те [музикантите] са останали на ниски заплати. За нещастие, те са толкова талантливи, че на такива хора не услужливи, а талантливи, и грантове не им дават, американски – дето дават на някои други хора, част от журналисти, има една камара. Тези хора наистина основателно претендират за пари. Ще се опитам да намеря трайни форми тези хора да се чувстват добре.“ 

А как музикантите според Рашидов ще се чувстват добре? Като им спре парите „на калпак“ и „талантът им да им носи дивиденти“.

„Не случайно на заседанието попитах: Колеги, знаете ли колко държавни опери и театри има в 60-милионна Италия? Нула. Има пет опери, но са нула държавни. Държавата дава пари, но под друга форма – за проекти, което означава за творчество, а не „на калпак” пари за отглеждане. 60% са общински, петте опери са на фондационен принцип, както и в Австрия“, обясни депутатът.

Според него вариантът на Менда Стоянова не е лош. И поясни:

„54 държавни театъра на 6 милиона – нали се сещате, че това са парите на всички нас. Трябва така да ги разхвърляме, че да има например 50 милиона да раздаваме за проекти, за творчество, а не за отглеждане.

Тогава само даваме едни пари, но нали трябва да получим творчество. Този, който мисли, че трябва да прави изкуство и някой да го гледа, само защото го прави… изкуството е духовен продукт. Ал Пачино не иска така 20 милиона, той плаща данъци на държавата… давам глупави примери, но в света е така. Един писател прави огромни тиражи, един художник като Пикасо продава за милиони”.

Цялото участие на Вежди Рашидов в „Тази сутрин“ по Би Ти Ви

Всичко по темата „Музикалните протести на БНР“


* В Музикална къща БНР функционират шест музикални състава – Симфоничен оркестър, Народен оркестър, Биг бенд, Смесен хор, Детски радиохор и вокална формация „Радиодеца“. Протестите са на първите четири състава, които са на трудов договор в обществената медия – бел. ред.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg