vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Раците изпитват болка, не е хуманно да се варят живи, твърдят учени

Ракообразните имат рецептори за болка, доказват от Гьотеборгския университет

В кулинарията е прието ракообразните да се варят живи, но трябва да се намери друга техника за приготвянето им, с оглед на новото проучване. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Раците изпитват болка, не е хуманно да се варят живи, твърдят учени

В кулинарията е прието ракообразните да се варят живи, но трябва да се намери друга техника за приготвянето им, с оглед на новото проучване. Снимка: ЕПА/БГНЕС

За по-хуманни методи при приготвянето на раци, омари и други ракообразни призовават академици след ново проучване. Тези водни обитатели изпитват болка, твърдят учените. Варенето на омари и раци живи е традиционна техника за приготвянето им за консумация, макар и някои шефготвачи да предпочитат да ги умъртвяват предварително с бърз разрез в главата.

Това, оказва се, е по-етичният начин за приготвянето им, след като изследователи от Гьотеборгския университет в Швеция доказват, че ракообразните имат рецептори за болка и реагират при стресови ситуации. Откритието им, публикувано в списание „Biology“, поставя под въпрос доскорошното схващане, че реакциите са обикновени рефлекси и зад тях няма осъзнатост, посочва „Индипендънт“.

Експериментът на Гьотеборгския университет е проведен с европейски крив рак. С електроенцефалограма се изследва мозъчната му активност при различни стресови стимули – механични и химически – при щипките, антените и краката. Забелязва се ясно например, че нервните клетки реагират при инжектирането на вид оцет в меката тъкан на рака, доказателство за рецептори за болка. Резултатите се повтарят при останалите части от тялото. Стига се и до друг извод – ракът реагира по-бурно и по-бързо при физическо неразположение, отколкото при излагане на химически стрес.

„Трябва да намерим по-безболезнен начин да убиваме ракообразните, ако продължаваме да ги консумираме – коментира Лин Снедон, една от авторките на изследването. – Защото сега имаме научни доказателства, че изпитват болка и реагират. Предупреждението за болка е даденост при всички животни и не мисля, че трябва да подлагаме на тестове всички видове ракообразни, тъй като те имат подобна структура и следователно си приличат в устройството на нервната система.

Минали изследвания са проследявали поведението на ракообразните при електроимпулси и киселини. В такива случаи те или докосват засегнатата зона, или опитват да избегнат опасността – което подсказва на учените, че изпитват болка. Едва сега обаче идва доказателството за специализирани рецептори за болка.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90