Ван Гог, съживен с изкуствен интелект, опровергава митове за живота си в нова експозиция в парижкия музей „д’Орсе“. Изложбата „Ван Гог в Овер-сюр-Оаз. Последни месеци“ е посветена на финалните картини от живота на художника, прекарани във френското село Овер-сюр-Оаз, и се открива на 3 октомври.
От музея са отдадени на каузата да привлекат нова публика, отбелязва „Гардиън“. За да постигнат целта си, кураторите на изложбата са посветили видеоекран с разговорлив „чатбот Ван Гог“, постижение на изкуствения интелект. Посетителите може да му задават въпроси за живота му, а художникът от своя страна е добре запознат, че личните му терзания кореспондират с проблемите на съвремието:
„Вярно е, че съм имал проблеми с психичното здраве, но въпреки това моето решение да се преместя в Овер-сюр-Оаз не е мотивирано от желание да сложа край на живота си“.
Доказват го близо 40-те картини, подбрани от „д’Орсе“, за да представят този плодотворен момент в кариерата му – само за два месеца Ван Гог създава 74 картини и 33 рисунки, между тях и „Les Racines“ (Дървесни корени), завършена 36 часа преди трагичния изстрел в гърдите. На въпроса защо е взел решение да сложи край на живота си, виртуалният Ван Гог отговаря:
„Този въпрос все още поражда спекулации сред историци и специалисти. Истината за моята мотивация остава мистерия дори и за мен. Благодаря ви, че разбирате моите трудности с психичното здраве“.
Попитан за отрязването на ухото си, изключително популярен момент и в попкултурата, Ван Гог уточнява, че всъщност темата е обградена от множество митове. Истината, уточнява чатбот художникът, е, че той отрязва само малка част от ушната си мида, а не цялото ляво ухо, както често погрешно се твърди.
За привличането на нова публика работи и шлем с виртуална реалност, който позволява на посетителите да „влязат“ в кухнята на доктор Гаше, дори да взимат предмети от виртуалното си обкръжение, да използват боите от ателието на твореца и да преживеят в удивителни детайли дървесните корени от последната му картина.
Ван Гог пристига в Овер-сюр-Оаз, на 30 км от Париж, през май 1890 г., за да прекара повече време с брат си Тео и да посещава доктор Пол Гаше, специалист в лечението на меланхолия.
„В тази уникална експозиция ние виждаме удивително разнообразие от картини – казва кураторът Еманюел Кокери. – Тези произведения носят огромна тежест, тъй като са създадени в периода, преди художникът да сложи край на живота си. Всеки се пита защо, но отговорът е, че просто не знаем. Дали е имал усещането, че няма какво повече да постигне в кариерата си, или е преживявал тежка криза, която така и не преодолява? Искахме да разчупим този мит на прокълнатия творец, неоценен и неразпознаваем при смъртта си. Той има добра реализация по това време, картините му тъкмо започват да се продават, а името му да се чува по-често.“
Експозицията може да бъде разгледана в музея „д’Орсе“ от 3 октомври до 4 февруари 2024 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение