Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Разходка по ул. „Валери Петров“ и люлякови нощи по ул. „Ваня Костова“

Улици в София се сдобиха с нови имена

Валери Петров (1920 - 2014) в дома си на столичната ул. „Елин Пелин“. Снимка: Виктор Гилтяй - Разходка по ул. „Валери Петров“ и люлякови нощи по ул. „Ваня Костова“

Валери Петров (1920 - 2014) в дома си на столичната ул. „Елин Пелин“. Снимка: Виктор Гилтяй

Улици в София вече ще носят имената на Валери Петров, Ваня Костова, Зорница Попова и Леон Даниел, реши Столичният общински съвет (СОС) на редовното си заседание.

Улица „132“ в „Дианабад“ вече ще се нарича улица „Валери Петров“. Той е един от основателите на сатиричния вестник „Стършел“, издаван в периода 1945-1962 година. Остава най-известният преводач у нас от английски език на Шекспир. Автор е на множество стихосбирки, пиеси и книги за деца, както и на редица сценарии за филми, сред които „Рицар без броня“, „Един снимачен ден“, „Йо-хо-хо“ и др., е записано в доклад до СОС.

Валери Петров живееше в къща на ул. „Елин Пелин“ № 8 в квартал „Лозенец“, в близост до ресторант „Под липите“. На тази улица той посвещава стихотворение – „Улица „Елин Пелин“.

По предложение на кмета на район „Изгрев“, безименна улица в района ще бъде кръстена на Леон Даниел. В този квартал живееше приживе режисьорът.

Българският режисьор е отдал живота си на общонационална кауза, каквито са българските литература, изкуство и театър. Театралната му режисура е неколкократно награждавана с почетните награди „Икар“ и „Аскеер“, а почти в края на живота си получава и орден „Стара планина“ – първа степен, за цялостен принос към българската култура“, се посочва в доклада на кмета.

Улица в район „Връбница“ ще носи името на певицата Ваня Костова, каквото е желанието и на нейния син. Улицата е точно зад многофамилната жилищна сграда, в която тя е живяла до последните си дни. В края ù се намира Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“, с което Ваня Костова е била ангажирана в редица доброволчески инициативи през годините.

Ваня Костова остава завинаги в историята на българската музика като ангелогласната певица. Била е част от групите „Тоника СВ“ и „Фамилия Тоника“, но е известна и със соловите си изпълнения на песните „Звезда“, „Искам да ти кажа“, „Конче мое“ и др.

Улица от местността „Витоша ВЕЦ Симеоново“, част от район „Лозенец“, ще се казва Зорница Попова – първата жена, член на Съюза на българските композитори. Автор е на над 500 песни и оркестрови пиеси. Много от нейните песни се превръщат в хитове, като повече от 130 от тях са издадени на грамофонни плочи от „Балкантон“. Забележително е, че 19 български певци дебютират с нейни песни, сред които Мария Нейкова, Мими Иванова, Доника Венкова, Георги Христов, дует „Ритон“, Веселин Маринов, Кичка Бодурова, Мария Косара и др. Нейни песни са класирани на всички издания на фестивала „Златният Орфей“ от 1967 г. до смъртта ù през 1994 година.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано