Документалният филм „Вълшебното огледало на Любен Зидаров“, посветен на творчеството на един от най-големите български илюстратори, ще бъде прожектиран в Софийската градска художествена галерия на 4 февруари от 18 часа, десет дни преди закриването на изложбата „Островът на съкровищата половин век по-късно“.
Филмовата лента, дело на режисьора Мария Николова, разказва за художника, илюстрирал книги на повече от 200 автори. Заглавието представя едни от най-популярните илюстрации на детски книги, познати на малчуганите от поколението преди демокрацията.

Кориците на „Принцът и просякът“
Изложбата „Островът на съкровищата половен век по-късно“ бе открита в Градската галерия на 8 декември и ще остане там до 14 февруари. В салона на втория етаж са изложени част от рисунките, превърнали Зидаров в любим автор на няколко поклонения още през 60-те и 70-те години на ХХ век, но също така и съвсем нови техни интерпретации от последните месеци.
Три от книгите са класики – „Том Сойер“, „Принцът и просякът“ и „Островът на съкровищата“. Първите им издания със Зидаровите илюстрации са от 1962-а и 1978-а за книгите на Марк Твен и 1978-а за пиратското приключение на Робърт Луис Стивънсън. Виждаме още рисунки по „Д-р Ох Боли“ на Корней Чуковски, „Шехеразада“, приказките на Е.Т.А. Хофман и на Ангел Каралийчев, „Граф Монте Кристо“, „Чичо Томовата колиба“, „Конникът без глава“…

Две версии на „Островът на съкровищата“
В изложбата има и четири триметрови фигури – художникът, който само преди няколко седмици започна 93-ата си година, ги рисувал, качен на стълба. Забавното е, че когато си изпуснал четката, проблемът не бил, че трябва да слиза и да се качва обратно, а че трябва да си търси очилата, за да види къде е паднала…
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение