Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Разходка през вълшебния свят на Любен Зидаров

Документалният филм, посветен на илюстратора, ще бъде излъчен на 4 февруари

Илюстрациите към „Том Сойер“ на Любен Зидаров са вече класика. Снимка: Емил Георгиев - Разходка през вълшебния свят на Любен Зидаров

Илюстрациите към „Том Сойер“ на Любен Зидаров са вече класика. Снимка: Емил Георгиев

Документалният филм „Вълшебното огледало на Любен Зидаров“, посветен на творчеството на един от най-големите български илюстратори, ще бъде прожектиран в Софийската градска художествена галерия на 4 февруари от 18 часа, десет дни преди закриването на изложбата „Островът на съкровищата половин век по-късно“.

Филмовата лента, дело на режисьора Мария Николова, разказва за художника, илюстрирал книги на повече от 200 автори. Заглавието представя едни от най-популярните илюстрации на детски книги, познати на малчуганите от поколението преди демокрацията.

Кориците на „Принцът и просякът“

Кориците на „Принцът и просякът“

Изложбата „Островът на съкровищата половен век по-късно“ бе открита в Градската галерия на 8 декември и ще остане там до 14 февруари. В салона на втория етаж са изложени част от рисунките, превърнали Зидаров в любим автор на няколко поклонения още през 60-те и 70-те години на ХХ век, но също така и съвсем нови техни интерпретации от последните месеци.

Три от книгите са класики – „Том Сойер“, „Принцът и просякът“ и „Островът на съкровищата“. Първите им издания със Зидаровите илюстрации са от 1962-а и 1978-а за книгите на Марк Твен и 1978-а за пиратското приключение на Робърт Луис Стивънсън. Виждаме още рисунки по „Д-р Ох Боли“ на Корней Чуковски, „Шехеразада“, приказките на Е.Т.А. Хофман и на Ангел Каралийчев, „Граф Монте Кристо“, „Чичо Томовата колиба“, „Конникът без глава“…

Две версии на „Островът на съкровищата“

Две версии на „Островът на съкровищата“

В изложбата има и четири триметрови фигури – художникът, който само преди няколко седмици започна 93-ата си година, ги рисувал, качен на стълба. Забавното е, че когато си изпуснал четката, проблемът не бил, че трябва да слиза и да се качва обратно, а че трябва да си търси очилата, за да види къде е паднала…

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90