Находките от некропола при Требенище, които се намират в три различни държави, ще бъдат показани в специална изложба в Националния археологически институт с музей при БАН, съобщиха от институцията. Тази година се навършват 105 години от откриването на некропола, който се намира край село Требенище в Република Северна Македония. Годишнината ще бъде отбелязана с изложба под патронажа на българския министър на културата.
Тя е реализирана още преди пет години в рамките на проект „100 години Требенище“ с партньори Национален археологически институт с музей при БАН, Национален институт и Археологически музей на Република Северна Македония, Национален музей на Сърбия и Институт за защита на паметниците на културата и музей – Охрид. Досега е представяна в РСМ и Сърбия, а едва сега може да бъде видяна в цялост и у нас.
Едно от най-удивителните открития от периода на класическата древност – некропола при Требенище, датиран от края на VI в. пр.Хр., е направено случайно в последните месеци на Първата световна война.
Знае се, че на находките в Требенище се натъкват български войници при пътно строителство в края на Първата световна война. През май 1918 г. е отворен първият гроб с богат инвентар, предаден на българската администрация в Охрид. Новината стига бързо до Народния музей в София (сега НАИМ), но ситуацията не позволява веднага да се изпрати археолог. Още четири гроба са разкопани от войници и чак следващите два – от археолога Карел Шкорпил. Но не той, а Богдан Филов публикува находките от Требенище в края на 20-те години на миналия век. Нито един от двамата не разполага с цялата информация, а и по-нататък в некропола работят различни екипи и артефактите се разпиляват в няколко музея.
НАИМ пази инвентара на седем гроба от Требенище – между предметите, малко над 100 на брой, блестят две златни маски, един златен нагръдник, много златни пластини – във формата на птици, на розети, на коне и конници; има и златна ръка с халка на пръста. Сред находките впечатляват и изключително красивите шлемове от бронз (единият със златна пластина отпред), сребърните съдове, украсените игли за коса. Предстои да видим какво съхраняват другите два музея.
НАИМ вече определи като „експонат на месеца“ бронзов кратер, открит в гроб I, определян като един от шедьоврите на древната торевтика.
Устието и волутите в горната част на дръжките на кратера са богато украсени с пластични ленти от езичест орнамент и перли. В горната част на шията орнаментът е допълнен от плетеница, а раменете са заети от широк пояс гравиран езичест мотив. Към шията били апликирани от всяка страна по три масивни фигури на крави в ход надясно с фронтално обърната глава. Долната част на дръжките е оформена като крилати горгони, чиито фигури преминават от кръста надолу в двойка змии, пълзящи по раменете на кратера. Тялото на горгоните е покрито с люспест мотив и е оформено подобно на ризница. Късоръкавна дреха покрива гърдите. Широките им лица с изпъкнали очи, разтегнати устни и изплезен език са оградени от симетрични завити във волути кичури и дълги масури към гърдите. Високото профилирано столче на кратера е украсено от перли и лотосови цветове в релеф.
Изложбата може да бъде разгледана в зала „Трезор” на Националния археологически музей от 10 октомври 2023 г. до 24 март 2024 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение