ЕС разреши отстрела на гургулици за спорт, забранен от 2021 г. заради голям спад в популацията на вида. Разрешава се да се стреля по 132 хил. птици на територията на Испания, Франция и Италия, съобщават от Европейската федерация за лов и опазване.
Дребният представител на гълъбовите е застрашен вид в глобален мащаб и от 1970 г. насам западноевропейската популация на вида е претърпяла спад от над 50%. У нас тенденцията на популацията на гургулиците е стабилна и ловът е разрешен в определени периоди, отбелязват от Българското дружество за защита на птиците. Във Великобритания обаче птицата е застрашен вид и е един от най-бързо изчезващите видове.
Гургулицата е мигрираща птица и всяка година е предпочитана от ловците в Западна Европа, където минава основният ú миграционен коридор по пътя от южните части на Сахара, Сенегал и Судан към Европа. През 2021 г. обаче се наложи да бъде въведена забрана за отстрелването на вида за развлечение и само за три години популацията в Западна Европа се е възстановила с 25%.
Данните са на международната природозащитна организация „BirdLife International“, откъдето изтъкват, че временните забрани за лов дават положителни резултати. Като пример се посочва популацията на гургулиците в България, Румъния, Австрия, Гърция, Италия, Малта и Кипър, където няма въведени забрани за отстрел и не се забелязва промяна в бройките.
„Гълъбът изпълни своята роля – оставена на мира, птицата започна да възстановява бройките си – коментира Барбара Хереро от „BirdLife Europe”. – Но правителствата не успяха да изпълнят своята част от сделката. Вместо да коригират слабото правоприлагане и да защитят местообитанията, те бързат да премахнат забраната. Това е безразсъдно и късогледо. Ние знаем накъде води този път – обратно към ръба. Европейската комисия трябваше да остане твърда и да запази мораториума.“
За ловджиите обаче отстрелването на гургулици е не просто спорт, но и традиция – обикновено с вида се открива ловният сезон в района на Венеция, изтъкват от Италианската ловна федерация. Птиците след това стават част от трапезата, допълват от Испанската ловна федерация и добавят, че ловът в страната осигурява 200 хил. работни места и вкарва в испанската икономика около 6,5 млрд. евро.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение