Актьори, музиканти, комици, политици и много други знаменитости благодариха на Туитър и създателя на социалната мрежа Джак Дорси, след като на 8 януари профилът на президента на САЩ Доналд Тръмп бе изтрит. Посочената причина бе „подбуждане на насилие“, след като два дни по-рано привърженици на държавния глава нахлуха в Конгреса във Вашингтон, когато управниците легализираха победата на Джо Байдън на президентските избори от ноември. Регистрирани бяха пет жертви, имаше множество ранени и арестувани.
Вижте още: ЦЕНЗУРА ЛИ Е БЛОКИРАНЕТО НА ДОНАЛД ТРЪМП В ТУИТЪР?
Едни отправиха критика към Туитър, че изтриването на профила на Тръмп се случва едва в последните дни на мандата му, а други, макар и да не подкрепят политиката на републиканеца, определиха изтриването на профила му за цензура. Тръмп имаше 88,8 млн. последователи в платформата и в последната година често имаше искания към социалната мрежа профилът му да бъде деактивиран, а разпространението на постовете му – ограничено.
Изтриването на профила породи редица шеги и миймове. Мнозина обаче коментираха случая сериозно.
Саша Барън Коен, създател на двата филма „Борат“, осмиващи американската култура, сподели мнението, че социалните мрежи могат да бъдат опасност за демокрацията.
„Авторитарните режими разчитат на споделените лъжи, докато демокрациите – на система от споделени факти – казва актьорът пред „Варайъти“. – Хората имат свои мнения за системата на споделените факти. Социалните медии са предразположени да разпространяват лъжи и конспиративни теории, докато истината е доста скучна и отегчителна. Затова хората не искат да чакат истината, не искат и да я споделят.“
На 9 януари той сподели новината за банването на Тръмп с думите „Успяхме!“. Месец по-рано, в интервю от декември, той казав:
„Опасността от Тръмп и тръмпизма ще остане. Все още ги има онези 80% от гласувалите за Тръмп, които вярват, че изборите са били фалшифицирани, и това е една много опасна цифра. Аз съм комик и актьор. Не съм историк или социолог, но говорих с някои историци, които специализират по темата как демокрациите се превръщат в авторитарни режими, и има консенсус, че когато има голям брой хора, смятащи, че са били измамени, този сегмент от населението може да бъде използван, за да направи ужасяващи неща“.
Тъкмо такъв бе случаят на 6 януари, когато про-тръмп тълпата не просто вандализира Капитолия, но и като че ли умишлено търсеше сблъсъци с полицията.
Тръмп е „най-лошият президент в историята“, заявява Арнолд Шварценегер в 7-минутно видео в Туитър от 10 януари. Той сравни събитията от 6 януари с Кристалната нощ от 1938 г., която бележи началото на възхода на нацистка Германия.
„Израснал съм в Австрия и съм добре запознат с Кристалната нощ – коментира Шварценегер. – Това е нощ на ярост от 1938 г. от нацисткия еквивалент на „Гордите момчета“. Сряда бе Денят на разбитите прозорци в Щатите. Счупените прозорците на Капитолия. Но тълпата не просто потроши прозорците, те разбиха идеите, които възприемахме за даденост.“
На противоположно мнение се оказа руският опозиционен политик Алексей Навални. Според него банването на Тръмп е „неприемлив акт на цензура“. Решението за изтриването на профила му е взето на базата на „емоции“ и „лични политически предпочитания“, казва той и отбелязва, че профилите на други противоречиви лидери като Владимир Путин и Николас Мадуро остават активни.
„И все пак Тръмп бе баннат публично. Подобна избирателност навежда на мисълта, че това е цензура“, заявява той.
Актрисата и комик Джулия Луис Драйфус подкрепи изтриването на профила на Тръмп и тагна в публикацията си директора на Туитър Джак Дорси, отправяйки му въпроса:
„Какво, по дяволите, ти отне толкова много време, Джак?“.
Бившият професионален баскетболист Рекс Чапман също смята, че профилът е трябвало да бъде деактивиран по-рано.
„Да, хора умряха в Капитолия и сега Тръмп изчезна – пише той. – Но помислете колко животи щяха да бъдат спасени, ако той бе импийчнат в началото на 2020 г. Неговият акаунт в Туитър убеди милиони да не носят маски и да отричат науката по време на пандемия.“
„Не става дума за цензура на свободата на словото – казва актьорът Кевин Макхейл. – Тук говорим за спасяването на животи. Думите на Тръмп доведоха до смъртта на петима и до атаката в Капитолия. Туитър и другите компании трябва винаги да изтриват профилите на онези, които подтикват и насърчават насилието, особено ако разполагат с голяма платформа последователи.“
В изявление от Белия дом, коментиращо изтриването на профила на Тръмп в Туитър, се казва, че в момента той води преговори с няколко други платформи, които да му предоставят трибуна. Разглежда се и възможността за създаването на нова платформа, но засега няма повече информация дали това ще се случи в близкото бъдеще, пише списанието „Политико“. Фейсбук засега не е алтернатива за онлайн изявите на американския държавен глава, след като на 7 януари социалната мрежа блокира профила му за неопределен период.
„Смятаме, че рисковете са твърде големи, ако разрешим на президента да продължи да използва нашите услуги в момента“, каза създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение