Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Репродукция получил папата от нашия мюфтия, а не оригинал на Златю Бояджиев

Съобщението, че е оригинал, предизвика възмущение в родните арт среди

Картината „Имарет джамия“ на Златю Бояджиев, репродукция на която е подарена на папа Франциск. - Репродукция получил папата от нашия мюфтия, а не оригинал на Златю Бояджиев

Картината „Имарет джамия“ на Златю Бояджиев, репродукция на която е подарена на папа Франциск.

Репродукция на картина на Златю Бояджиев е подарил главният мюфтия на България Мустафа Хаджи на папа Франциск по време на срещата си с него във Ватикана, уточни пред „Площад Славейков“ Хайри Емин, началник отдел „Външни отношения“ в Главното мюфтийство.

Съобщението, тиражирано от всички български медии и публикувано включително в сайта на Главно мюфтийство, че папата е получил оригинал на Златю Бояджиев, предизвика тревожна реакция в арт средите. Галеристи коментираха, че ако на папата е бил подарен оригинал, това е нарушение на Закона за културното наследство. Картините на големия български художник са сред определените за национално културно наследство и не могат да бъдат изнасяни от страната без специално разрешение, нито пък подарявани без санкция от държавата.

По време на срещата на 26 август в Рим папата е получил репродукция на платното на големия български художник, изобразяващо „Джумая джамия“ и „Имарет джамия“ в Пловдив по време на Курбан Байрам.

Оригиналът на картината в момента може да се види в къщата музей „Златю Бояджиев“ в Стария град в Пловдив. Платното е притежание на Градската галерия в Пловдив, от която е предоставена на Общински институт „Старинен Пловдив“ за въпросната експозиция, поясни пред „Площад Славейков“ директорът на галерията Красимир Линков.

На папата е подарена още реплика на сребърно ключе, с което е била заключвана дарохранителницата на един от манастирите на Перперикон. Тя му е била подарена от кмета на Кърджали Хасан Азис. Ключето е от 10-и век и според специалистите вероятно е измайсторено от най-добрите бижутери в столицата на Византия, Константинопол. Дарохранителницата е представлявала ковчеже, където са пазени светите дарове от сребро и злато, използвани в богослужението, обяснява археологът Николай Овчаров. По думите му, до този момент е известно само едно скъпоценно сребърно катинарче за такава дарохранителница, което е сред най-ценните експонати на византийското изкуство в Ермитажа в Санкт Петербург.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90