Хората, които стоят зад абонаментната билетна услуга MoviePass (може да се преведе като „пропуск за филм“), се стремяха да революционизират филмовата индустрия просто като повишат продажбите. Само за $10 на месец можете да гледате по един филм на ден в киносалон, обеща компанията преди почти една година, припомня Даниъл Аркин в nbc.com.
Днес обаче компанията MoviePass е влязла в дългова спирала, от която може и да не се възстанови. Кешовите приходи са ниски и тя може да изгуби най-малко $45 млн. само този месец, сочат последните данни от Комисията за ценни книжа в Щатите. Тази година акциите на компанията майка вече са изгубили около 98% от стойността си.
Остава да се види дали MoviePass ще се задържи на повърхността, но и без нея новата филмова революция вече е в ход. През последните месеци още няколко играчи от бранша, малки и големи, са пуснали на пазара абонаментни услуги – тенденция, която подсказва, че MoviePass изглежда вече е променила бизнес модела на продажбата на билети завинаги.
Филмовата индустрия и без това закъсня за промяната. През последното десетилетие доста медийни и развлекателни компании напълно възприеха абонаментния модел – „Спотифай“ за музика, „Нетфликс“ за телевизия, „Амазон Прайм“ за почти всичко.
„Ако не друго, поне събудихме гигантите, за да се вслушат и да откликнат на променящите се тенденции“, коментира главният изпълнителен директор на MoviePass Мич Лоу, един от съоснователите на „Нетфликс“.
И в зависимост от това какво ще се случи през следващите няколко месеца, MoviePass може да се окаже, че са „Напстер“ на билетите за кино: разрушителен бунтовник, който популяризира и променя бизнес модела, но в крайна сметка не успява да оцелее.
Нови играчи
Най-интересният нов участник е компанията AMC Theatres, най-голямата мултиплексна верига в света и компания, която е имала известни сблъсъци с MoviePass. От 26 юни и киногигантът започна да предлага абонаментна услуга, в която клиентите могат да гледат три филма седмично – дори и показваните в по-скъпите IMAX и 3D зали – за 19,95 долара на месец.
AMC отрича, че нейната абонаментна програма – AMC Stubs A-List, е пряк отговор на възхода на MoviePass, като настоява, че работи по тази услуга от години. Но на фона на битката на MoviePass да оцелее, времето за стартиране изглежда особено добре избрано.
„Гордеем се, че предлагаме стабилна услуга на пазара, която дава на потребителите възможност да гледат филмите по най-добрия възможен начин“, каза Стивън Коланеро, шеф на маркетинга на AMC. (Думата „стабилна“ може да бъде възприета от някои като тънък намек за финансово затруднения конкурент.)
Няколко други компании също започнаха абонаментите, като се възползваха от очевидния апетит за по-ефективни от гледна точка на разходите начини да видят най-новото епично приключение на „Марвел“ или независим любимец.
Тревоги и безпокойства
MoviePass спечели милиони нови абонати от август 2017 г. насам. Тогава компанията намали месечната си цена от $30 на $10, което позволява на абонатите да гледат до 31 филма месечно с предплатената си дебитна карта.
Но ръстът на потребителите привлече и критично внимание. Компанията бе остро критикувана заради бавното обслужване на клиентите, както и заради неочакваното преразглеждане на условията на услугата, включително въвеждането на допълнителни такси – от $2 до $6, по време на пикове в търсенето.
Тогава започнаха финансовите затруднения. MoviePass, която заплаща пълната цена за всеки билет, който купува, губи толкова повече пари, колкото повече хора използват услугата. Във време, когато кината в градове като Лос Анджелис и Ню Йорк взимат около 16,50 долара за билет (при средна национална цена от 8,97 долара), това не само затруднява MoviePass да реализира печалба, но може и да я докара до фалит.
И все пак ръководителите на MoviePass твърдят, че не се притесняват. Главният изпълнителен директор Мич Лоу заявява в интервю пред nbc.com, че предричащите краха на компанията не трябва да бързат да пишат некролога ѝ.
„Бих казал, че ще бъдат много изненадани – казва Лоу през смях. – Мисля, че грешат.“
Според Лоу настоящите финансови проблеми са просто болки на растежа, неизбежните опасности, с които се сблъскват компаниите, разчитащи на абонамента по дългия път към рентабилността. И когато най-редовните кинозрители дадат път и на по-рядко посещаващите киносалоните, компанията ще увеличи печалбите си, смята той.
„Спотифай“ загуби милиарди долари, „Амазон“ загуби милиарди долари – казва Лоу, позовавайки се на абонаментни компании от други индустрии. – Ние губим десетки милиони долари, но хората вече искат да ни отпишат.“
Лоу може би е прав: през миналата година музикалната стрийминг платформа „Спотифай“ е загубила около 1,5 милиарда долара, но продължава да увеличава абонатите си и да поглъща пазарен дял. За много абонаментни компании финансовите загуби все още са за предпочитане пред стария начин на правене на бизнес, когато компаниите разчитат на еднократни покупки и продажби на едро.
Никой не се предава
Лоу сочи статистиката, която очертава по-оптимистична картина за финансовото състояние на компанията. Към юни например услугата е достигнала повече от 3 милиона абонати; компанията очаква да достигне до 5 милиона потребители до края на годината.
А нарастването на абонатите може дори да не е най-важният показател. Рентабилността би могла да получи тласък с приходи от реклами за независими филмови продукции и партньорства с местни фирми, казва Тед Фарнсуърт, изпълнителен директор на „Helios & Matheson“ – компанията, която притежава 92% от MoviePass, пред Ен Би Си Нюз.
Тази базирана в Ню Йорк компания дори е влязла в дистрибуционния филмов бизнес с изцяло притежавано дъщерно дружество, наречено MoviePass Ventures.
MoviePass Ventures придоби „Американски животни“, криминална драма, която спечели овации на филмовия фестивал „Сънданс“, и има дялово участие в „Готи“ – недобре приета от критиката документална драма за бившия бос на престъпното семейство Гамбино.
Фарнсуърт не се притеснява, че MoviePass може да бъде изместена от AMC – твърди, че потребителите искат възможност да гледат нови филми в различни салони, а не само в такива от една верига. Според него пускането на абонаментния план на AMC сочи влиянието на MoviePass и че радикалният нов модел вече става мейнстрийм.
„Внезапно всички осъзнаха колко силни станахме – казва Фарнсуърт. – Мисля, че осъзнават, че абонаментният модел е начинът, по който вървят нещата.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение