Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Отварят римската вила с единствената оцеляла фреска на Караваджо

Вила „Аврора“ ще приеме за пръв път посетители заради голяма изложба в Рим

Твърди се, че Караваджо изобразил боговете по свое подобие. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Отварят римската вила с единствената оцеляла фреска на Караваджо

Твърди се, че Караваджо изобразил боговете по свое подобие. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историческа вила с единствената таванска фреска на Караваджо отваря за посетители в Рим. След години съдебни разправии Вила „Аврора“, която досега бе недостъпна за туристи, ще отвори вратите си за няколко месеца по повод голяма изложба с творби на Караваджо в Рим, съобщава сайтът „Wanted in Rome“.

Експозицията вече може да се разгледа в Палацо „Барберини“, където са представени някои от шедьоврите му, в това число „Портрет на Мафео Барберини“ и „Ecce Homo“, както и по-слабо познати творби. По този повод Вила „Аврора“, която иначе може да бъде разгледана само по време на частни събития и с предварителна уговорка, ще бъде отворена от 29 март до 6 юли. Посещенията са възможни само след резервация и само в събота и неделя.

Таванската фреска на Караваджо несъмнено е акцент, но във вилата има още забележителни помещения. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Шедьовърът във вилата несъмнено е фреската на Микеланджело Меризи, по-познат като Караваджо. Произведението изобразява боговете Юпитер, Нептун и Плутон от перспективата на простосмъртен, като се твърди, че образите на боговете художникът направил по свое подобие. Тримата са събрани около ефимерен свят, на който слабо се открояват зодиакални знаци.

Това е единствената фреска на Караваджо, оцеляла до наши дни. Нарисувана е през 1597 г. по поръчка на кардинал Франческо Мария Дел Монте за неговата алхимична лаборатория, като впоследствие е била покрита. Сцената е алегорична – Юпитер, изобразен в компанията на орел, символизира сярата и въздуха; Нептун, яхнал митичното създание хипокамп, препраща към живака и водата, а Плутон с триглавото куче Цербер въплъщава сол и земя. Стенописът, широк 2,75 метра, се намира в малка стая на първия етаж на вилата и изобразява Юпитер, който се протяга, за да премести небесната сфера в центъра на композицията.

Изглед към друго помещение във Вила „Аврора“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фреската е преоткрита едва през 1968 г. и днес стойността ù се изчислява на 310 млн. евро. Малцина щастливци са я виждали на живо от тогава – от години вилата е обект на съдебни спорове, започнали със смъртта на принц Николо Лудовизи Бонкомпани. Наследник на папа Григорий XIII, той бе главата на семейството, което дълги години държи собствеността върху ценния имот на шест етажа. Кончината му през 2018 г. даде началото на разгорещен спор за собствеността на имението. От едната страна бе вдовицата на Николо – Рита Карпентър, родом от Тексас, САЩ, от друга – тримата му синове от предходен брак.

Името на вилата идва от таванска фреска на Гуерчино, която изобразява богинята на зората Аврора. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Карпентър, известна като принцеса Рита, съпругът ú имал намерение да ú завещае Вила „Аврора“ в цялост и твърди, че стигне ли се до продажба, средствата трябва да отидат при нея. До споразумение в съда така и не се стига, поради което магистратите преценяват, че имотът следва бъде предложен на публичен търг. Така през 2022 г. имотът е пуснат на пазара за 471 млн. евро, но сериозен купувач така и не се намира. През април 2023 г. принцеса Рита съобщи, че е получила предупреждение за изгонване с аргумент, че не е успявала да се грижи подобаващо за имота.

Към днешна дата спорът между наследниците е приключил, съобщава кореспондентът на „Таймс“ в Рим, позовавайки се на свои източници. Допуска се идеята вилата да се превърне в постоянен музей.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано