Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Румънският регулатор иска забрана на ТикТок заради пропаганда

Подозират, че платформата е използвана нечестно в подкрепа на крайнодесния кандидат за президент - путинист, антиваксър и противник на НАТО и ЕС

ТикТок не за първи път получава обвинения, че с алгоритмите си води до промени във вътрешнополотическия пейзаж на някои държави. Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС - Румънският регулатор иска забрана на ТикТок заради пропаганда

ТикТок не за първи път получава обвинения, че с алгоритмите си води до промени във вътрешнополотическия пейзаж на някои държави. Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС

Румънският телекомуникационен регулатор е поискал забрана на ТикТок в страната заради подозрения, че китайската социална мрежа се използва за разпространение на пропаганда в угода на Русия. Искането на регулатора идва след изненадващите резултати от първи тур на президентските избори в северната ни съседка – двамата на балотаж са дясната реформаторка Елена Ласкони и Калин Джорджеску, независим кандидат с антинатовски и пропутински възгледи, съобщава „Гардиън“.

Резултатът на Джорджеску след гласуването на 24 ноември бе крайно шокиращ, предвид че само часове преди изборите социологията предвиждаше не повече от 5% за него. Но след преброяване на гласовете стана ясно, че той получава почти 23% подкрепа. Кампанията му разчита основно на ТикТок, като според регулатора Ancom видеата му са били промотирани от ботове, за да излизат по-напред в канала на потребителите и до достигнат до възможно най-много хора.

Вторият тур на президентските избори е на 8 декември. Джорджеску оправдава войната в Украйна с твърдения, че „Путин обича родината си“, НАТО не е помогнала на Румъния по никакъв начин, а страната му може да се поучи от „руската мъдрост“, когато става дума за външна политика. Освен това той отрича съществуването на Ковид-19.

Достъпът до ТикТок в страната трябва да се преустанови, поне докато конституционният съд разгледа двете жалби за евентуална изборна манипулация, казват от Ancom. Основанието е, че „има някои доказателства, че платформата е манипулирала електоралния процес“.

Против ТикТок се обявиха и от Националния свет за аудиовизуално съдържание, които призоваха Европейската комисия да разследва ролята на ТикТок в „манипулирането на общественото мнение“ и поддържането на алгоритми, които умишлено засилват вниманието към един от кандидатите.

От социалната мрежа, собственост на китайска компания, се защитиха, че „повечето кандидати имат присъствие в ТикТок, а победителите от първия тур водят кампанията си и в други дигитални платформи освен нашата“.

Първият тур за президентските избори разтърси Румъния и по друга линия – след резултатите премиерът на страната Марчел Чолаку подава оставка като лидер на Социалдемократическата партия. Той бе фаворит за победата според проучвания на общественото мнение, но получи малко над 19%. Междувременно той остава на позицията на премиер до парламентарните избори, насрочени за тази неделя, 1 декември.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90