Един от въпросите, които хората в целия свят, включително и в Русия, си задават, е как ще се развие животът в Руската федерация, след като тя бе отделена от света чрез санкции. Промяната е сериозна, отнася се за всички и никой няма да остане незасегнат от ефекта на непредизвиканата агресивна война, започната от Путин в Украйна.
Руският професор Максим Миронов, преподавател по икономика в мадридското Висше бизнес училище, прогнозира как западните санкции ще се отразят на живота на средния руснак и как войната в Украйна ще повлияе върху стандарта на средния европеец и средния китаец. В интервю за онлайн медията „НВ“ Миронов очертава ситуацията – засега силен ефект от санкциите няма, но това е временно.
„Както когато сте си загубили работата – не започвате да гладувате веднага. Първо изяждате това в хладилника, после спестяванията, после кредитните си карти, а накрая продавате и колата. Засега в руската икономика има подкожна мазнинка, която позволява да няма тревоги за текущото потребление. Много компании, напуснали Русия, като ИКЕА и „Макдоналдс“, все още плащат заплати и хората не са се сблъскали с безработицата. Но скоро това ще свърши.“
Той илюстрира бъдещото развитие със ситуацията в град Толиати, Самарска област, където основният бизнес, който храни местните, е автомобилостроенето, а то в Русия вече е в криза.
Миронов сравнява ситуацията с 2014 г., когато бяха наложени санкции на Русия заради завземането на Крим. Според него не може да става и дума за някакви смислени аналогии.
„През 2014 г. в Русия за два месеца не се беше сринал цял отрасъл като автомобилния, а сега се случи. Не беше изчезнал авиационният отрасъл, а сега има самолети, които не летят в Европа, стоят в хангарите и вече стават само за резервни части.“
Икономистът обяснява и парадокса с високата стойност на рублата спрямо долара:
„Сега на територията на Русия доларът е хартийка, руските компании нямат нужда от него, защото нищо не могат да си купят с него. Това е по-зле, отколкото беше в СССР, защото тогава срещу долари на външния пазар можеше да се купи всичко. Русия се лиши сама от тази възможност – отива на пазара, а там дори срещу долари нищо не ѝ продават.“
Професор Миронов подчертава, че е особено важно европейският пазар да се откаже от руския газ, според него отказът от нефта няма сериозно да намали приходите на войнолюбивото правителство.
Анализът на икономиста включва и преглед на личното отношение на Путин към икономическите проблеми.
„Путин е формирал в страната такава власт, че притежава лично всичко. Целият руски капитал е собственост на Путин. Богаташите в Русия общо взето са „пазители“ на неговия капитал. Ето, в Италия арестуваха яхта, която видимо принадлежи на Путин, но тя има друг формален собственик. Така е в Русия с всичко и навсякъде. (…) Путин има достъп до ресурсите на всяка банка в страната – държавна или частна.“
Според анализатора руската икономика ще се срине с 15-20%, което е трагично. Но той смята, че подобна трагедия е невъзможна в Украйна, където сриването ще е още по-сериозно.
„Украйна е друга история, историята за това, че къщата ви гори, но цялото село се е събрало да я гаси и когато пожарът бъде потушен, целият свят ще възстановява дома ви. Всичко може да изгори, но вече има огромно количество желаещи да помогнат, и те дори носят строителни материали. Дори Украйна да загуби 50% от БВП, нищо страшно няма да стане. Най-страшното е загубата на човешки животи, убитите, изнасилените, травмираните от войната.“
Историческата аналогия, която Миронов прави, обяснява събитията съвсем ясно.
„За Русия загубата на 20-25% от БВП е сравнима с преход от Бронзовата към Каменната ера. Регрес в развитието. Например, в Русия няма производство на автоматични скоростни кутии. Имаше една съпруга на шефа на Росстех – Чемезова, която разхити огромни пари за създаването на руска автоматична скоростна кутия. Разбира се, тя не беше създадена. Така стандартът на автомобилите в Русия се снижава до евро 0 – без системи за пречистване, без въздушни възглавници. Нещо като кофа с гайки. Ще върви, но това е кола от предишно поколение, небезопасна. Днес се чу, че скенерите по летищата вече се развалят и не могат да бъдат ремонтирани. Огромна страна като Русия минава на ръчен преглед на багажите, а това забавя процесите по аерогарите и ги оскъпява. Цената на билетите ще се покачи поне 3 пъти, ще се стигне дотам, че някой човек веднъж за Нова година ще лети до Москва, а после ще разказва на всички какво е да летиш на самолет. Това е завръщането в Каменната ера, деградация на системата.
Украйна, напротив, ще тръгне напред. Давам като пример Испания, където се намирам. В Испания летищата и пътищата са много по-добри от редица традиционно богати европейски държави само защото Испания започна да получава пари от ЕС за развитие на инфраструктурата по-късно от другите и съответно получи веднага новите технологии. Когато Украйна бъде възстановявана, това ще се случва с абсолютно съвременни технологии. Така ще стане, че Русия ще мине в условна Каменна ера, а Украйна – в условна Желязна епоха.“
Икономистът Миронов смята, че социално напрежение с масови стачки и протести на фона на икономически проблеми е реален сценарий в Русия, но не вярва съвсем в „гладните бунтове“, защото и в Русия, и в Украйна хората в критична ситуация лесно се връщат към личното стопанство.
„Социалното напрежение обаче ще расте и първите му прояви ще бъдат сред миньорите на Кузбас. Ще започнат проблеми в Уралвагонзавод, където се произвеждат танкове, но процесите на благополучие няма да се задържат дълго там. Едва ли може да се очакват подобни движения в Москва, която вероятно ще бъде затрупана с пари. Локомотиви на процеса ще станат Сибир и Далечният Изток. Там, за разлика от Москва, дори в момента не закачат особено протестиращите. Това ще бъде възможно в Красноярск, Новосибирск, Кемерово или Новокузнецк. Но ще стане не по-рано от септември-октомври. През лятото обикновеният руски човек ще си работи на вилата, за да подсигури храна през есента и зимата. А когато в средата на септември приключат със събирането на реколтата, ще започнат да вдигат напрежението.“
Според Максим Миронов последствията от руската война в Украйна ще се отразят на целия свят.
„В бедните арабски страни, зависими от зърното от Украйна и Русия, са възможни проблеми с продоволствията и може да се очаква ръст на социалното напрежение. Арабската пролет в Близкия Изток съвпадна с ниската реколта от зърно в Русия и Украйна в онези години. Без да е пряката причина, тя беше един от факторите.
Ръстът на цените е неизбежен в глобален мащаб и вече се случва. Ако в богатите страни хората харчат за храна 20% от доходите си, сега харчат 30%. Но в бедните страни хората харчат 70% от доходите си за храна, сега ще им се наложи да харчат повече от 100%, а това вече е недохранване. Бедните страни ще пострадат много.
Да вземем например Китай. Всъщност това е много бедно общество с изключително небалансирана икономика, разчетена почти изцяло на износ. При това износ не на предмети от първа необходимост. Този износ расте само когато в света всичко върви добре. Когато падат доходите, ще купувате храна, но едва ли ще харчите за евтина електроника. Китай произвежда точно такава продукция, от която хората се отказват в тежки времена. Това може да постави под заплаха дори политическата система в страната, а Си Дзинпин се надява на трети мандат.
Затова Китай съвсем не е съюзник на Русия в тази война и го показва с всичко. Разбира се, изкупува природните ресурси на Русия с огромна отстъпка, но вече даде да се разбере, че няма да помага на Русия да заобикаля западните санкции.
Вече е ясно, че няма начин те да бъдат наистина заобиколени. Може, разбира се, да се промъкнат някои дреболии – например, да се вкарат десетина автомобила „Бентли“ за най-близките приятели на президента. Но това е възможно отдавна, дори Ким Чен Ун има мерцедес, чужд алкохол и прочие. (…) Сега не само санкциите, но и настройката на европейското и американското общество е различна. Никой не иска и няма да помага на Русия.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение