Откакто интернет започна да доминира като източник на информация, издаването на енциклопедии се превърна в недоходно и рядко събитие. За съжаление, защото некоординираната и непроверена информация в Уикипедия, всевъзможни анонимни сайтове и социални мрежи постепенно изтласква истинското знание и го превръща в еклектична смес от заблуди. Затова „Енциклопедия първа. Български светци. Именици. Народен календар“ на издателство „Труд” е в известна степен будителско начинание с много добър и полезен резултат.
Житията на светците обичайно са обект на интерес основно от църковници и студенти по богословие. Статиите в енциклопедията за 104-мата канонизирани българи са предназначени за много по-широка публика. Без да разчитат на неразбираема библейска символика, на достъпен език, авторите на енциклопедията са се постарали да бъдат изчерпателни и информативни. Очевидно целите не са свързани с пряка индоктринация на читателя, а са насочени към запълване на празноти в познанието. Това е родолюбиво дело, не патетично славословене, а концентрирано и систематизирано поднасяне на факти, които не бива да бъдат забравяни.
Същото се отнася и за народните обичаи, на които е посветена втората част от томчето на „Труд”. Авторите не са си позволили отклонение от автентичността, потърсили са изворите и са предложили на читателя чиста информация. Липсват псевдофолклорни забежки, допълнителни примеси от последните години – като ледено хоро или мълчана вода на Богоявление например. Достатъчно подробно, в енциклопедичен, а не повествователен стил, статиите дават стабилна основа, която ефективно може да предпази от заблудите на недобронамерени „автори” на несъществуваща обредност. Подредени са според православния църковен календар, без да е изпусната и идеята за езическите корени в основата на много от народните вярвания и обреди.
На 20 януари православната църква отбелязва Свети Евтимий Велики, но тогава е и народният празник Петльовден.
Ето какво пише в енциклопедията за ритуалите на този ден:
„Народът нарича този празник Ихтим, Петльовден, Петеларовден. Основното обредно действие е коленето на петел във всяка къща, в която има мъжка челяд. Целта е да растат момченцата здрави, да се развиват като истински юначни мъже. В Пловдивско денят е известен под името Черна или Църън ден. Тук освен принасянето в жертва на черен петел (или кокошка) се спазват и редица забрани. Не се върши женска работа, не се къпят, не правят сватби, за да не „църнеят”, т. е. да не жалят починал“.
Справочникът за имените дни е придружен с детайли, които припомнят позабравения днес смисъл на празниците на светците. Така и празнуването придобива допълнителна символика, която сме склонни да пренебрегваме поради незнание. При Спасовден например е уточнено:
„С Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение и затова денят се нарича Спасовден“.
Изданието на „Труд” е с качествена полиграфия и подходящо оформление, изключително богато илюстрирано – има над 250 цветни илюстрации. Това е книга, мислена като неотменима част от домашната библиотека. Единственият недостиг в нея е липсата на имената на съставителите – обявени са като колектив на издателска къща „Труд”. Напълно възможно е причината за това да е необходимостта обективната и безпристрастна информация да се възприема без допълнителния субективен нюанс, който би придало името на автора, но пък така се създава известно усещане за нестабилност в експертността. Липсва и информация за наличието на редакционна колегия, което е задължително при съставяне на енциклопедия.
Книгата е полезна не само за вярващите, но и за скептиците и атеистите, които искат да бъдат добре информирани за света на православието и българския принос в него. Подобни издания са гаранция, че автентичното знание за българското наследство няма да бъде загубено и потопено в поток от непроверена, измислена и откровено манипулативна информация, каквато ни залива в интернет. Би било добре и медиите да използват тази енциклопедия като справочна литература, за да изпълняват адекватно обществената си функция.
Има ни заради вас
Скъпи приятели, читатели на „Площад Славейков”,
През трудните месеци на карантината, когато културата беше поставена на пауза, ние преминахме заедно с вас и благодарение на вас, без да спрем и за миг. Успяхме да ви заведем там, където изкуството е живо. Бяхме вашият пътеводител за безплатните изложби, концерти, опера, кино... Разказвахме ви за новото и за древното в света на изкуството, за усилията на творците да оцелеят в кризата. Внимавахме да не допускаме фалшиви новини – родни или чужди.
Благодарение на вашата подкрепа и дарения успяхме да преминем през първите трудни месеци. Помощта ви доказа, че сме ви необходими.
За съжаление, вирусът все още не си е отишъл, културата ще мине през дълъг период на възстановяване. Нашата мисия е да бъдем до нея, да ѝ помагаме, за да се завърне в пълния си блясък пред своята публика. Затова отново се обръщаме към вас, нашите читатели: не спирайте да ни поддържате. Без вас ще оцелеем трудно, културата има нужда от професионални медии, които да я подкрепят и да я свързват с вас, публиката.
Все още се нуждаем от вашата финансова подкрепа. Благодарим ви от сърце за всичко направено досега и за всичко, което ще направите в бъдеще.
Има ни за вас и заради вас.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG94TTBB94001526716808
BIC: TTBBBG22
Банка ДСК
Основание: Дарение