Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

САЩ разпитват австралийска научна организация за „мерките срещу джендър идеологията“

Седем университета в страната са загубили финансиране след смяната на властта в САЩ

САЩ е сред най-големите инвеститори в австралийската научноизследователска дейност с около 600 млн. долара всяка година. Снимка: ЕПА/БГНЕС - САЩ разпитват австралийска научна организация за „мерките срещу джендър идеологията“

САЩ е сред най-големите инвеститори в австралийската научноизследователска дейност с около 600 млн. долара всяка година. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Австралийската държавна научна организация заяви, че е получила „въпросник“ от кабинета на американския президент Тръмп дали са предприети „необходимите мерки“ против джендър идеологията в институцията. Въпросникът, който освен това иска да установи дали организацията у получавала финансиране от Китай,  е бил изпратен до няколко учени от Държавна асоциация за научни и индустриални изследвания (CSIRO), казва неин говорител.

Документът от САЩ пита още дали институцията е климатичен проект или търси „екологична справедливост“ и дали са били предприети мерки, които съответстват с политиката на Тръмп относно биологичния пол и половата идентичност.

Междувременно седем университета в Австралия споделят, че са загубили финансирането си от САЩ. В допълнение изследователи от поне 13 университета в Австралия, които получават американско финансиране, са получили анкети с повече от 30 въпроса за „определяне на програмата“, пише „Гардиън“, позовавайки се на свои източници от образователните институции. Адресатите са имали 48 часа да отговорят.

Около 40% от австралийските публикации в областта на физическите науки включват американски сътрудници – включително за разработване на ваксини, модели за проследяване на циклони и системи за наблюдение, прогноза и реакция при екстремни метеорологични явления.

CSIRO има „допирни точки с американското правителство като част от нашето изследователско портфолио“, казват от организацията, но внимателно подчертават, че „ситуацията все още е в развитие“ и не може да се спекулира как смяната на властта в президентството на САЩ ще повлияе в дългосрочен план.

Миналата седмица Австралийската академия на науките призова министър-председателя да предприеме мерки и да разработи „стратегии за намаляване на риска“ в научноизследователска и развойна дейност. От Националният съюз за висше образование пък твърдят, че анкетите, изпратени до университетски и държавни изследователи, представляват чуждестранна намеса, но министърът на образованието отхвърли подобна теза.

САЩ инвестира около 600 млн. долара в научноизследователска дейност в Астралия всяка година, отбелязва „Гардиън“.

„Съединените щати не просто подаряват на Австралия тези пари. Те търсят нашия опит и сме наистина загрижени, че след десетилетия на сътрудничество всичко това може да бъде изложено на риск – коментират от синдикалната организация „Universities Australia“. – От новата президентска администрация в САЩ дават ясно да се разбере, че искат съответствие с техния светоглед и тези 600 милиона долара финансиране ще отразят това.“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg