Русия използва специално тренирани делфини в Черно море за военни цели, твърди в доклад Военноморският институт на САЩ. Сателитни изображения показват, че две стада са били преместени във водите на базата край пристанището на Севастопол през февруари, тъкмо в началото на руската война в Украйна, съобщава „Гардиън“.
Колкото и невероятно да звучи, Русия има дълъг опит с обучаването на делфини – в миналото страната е използвала морските бозайници за осуетяване на вражески мисии и за доставянето на предмети.
Военноморската база в Севастопол е ключова за руските сили заради местоположението си – намира се в южен Крим, анексиран от Русия през 2014 г. Значителна част от военноморските сили на Русия са разположени там и според доклада на Военноморския институт на САЩ корабите и подводниците са извън обсега на потенциални въздушни атаки, но са уязвими при нападение по вода.
Украйна също има опит с обучението на делфини в аквариум край Севастопол, но използването им за военни цели е било планирано в съветската ера и програмата е изоставена през 90-те години. През 2012 г. армията на Украйна се завръща към тази практика, но след руската окупация на Крим делфините попадат в руски ръце. След неуспешен опит на Киев да договори връщането им, от Москва обявиха, че планират да разширят програмата и РИА „Новости“ съобщи за нови устройства, които успешно предават сигнал от делфините до оператор на брега.
През 2014 г. руските военноморски сили потвърдиха намеренията си и обявиха плановете си да купят пет делфина за базата в Севастопол. Не става ясно дали морските бозайници, които в момента са в базата в Крим, са същите от въпросното разширение на програмата от 2014 г.
Всъщност, по времето на Втората световна война и САЩ, и СССР прибягват до употребата на делфини и други морски създания заради тяхната способност да се ориентират с ехолокация, което им позволява да засичат подводни обекти, например мини. САЩ и до днес поддържа програмата си за обучение на войници с перки, като освен с делфини тя работи още с китове и морски лъвове. Животните са били използвани включително и при инвазията в Ирак и след войната в Персийския залив за прочистване на водата от подводни мини. Програмата е струвала на американските данъкоплатци поне 28 млн. долара, отбелязва „Гардиън“.
Русия също не е изоставила подводните си служители – сателитни изображения през 2018 г. показват, че страната е използвала специалните си агенти в морската база в Тартус, Сирия, по време на боевете в страната.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение