Съвети за начинаещи автори и оригинални обяснения от прочути писатели за естеството на своята работа представя София Петрова – дъщеря на Ивайло Петров, в своята книга „Писането. Професионалните тайни на майсторите в литературата“. Писателският труд е описан от искрата на вдъхновението, през реализацията, спадовете и успеха.
Петрова е преровила стари интервюта, за да открие технологията на доброто писане. Събрала е личните примери на над 260 писатели за ежедневния им труд, дисциплина, самоизолация и страхове. Представен е опитът на Плиний, Виктор Юго, Херман Мелвил, Гогол, Кърт Вонегът, Стивън Кинг, Джефри Арчър, Джон Грийн… Присъстват и наши писатели – Блага Димитрова, Йордан Йовков, Георги Господинов, Захари Карабашлиев…
„Писането“ описва трудностите, пред които се изправя писателят. Започва с четенето; минава през мотивацията, изграждането на работни навици, колебанията. Дадени са конкретни препоръки за техническата страна на процеса – сюжет, герои, диалог, изразни средства и стил; изложени са и предизвикателства – от страна на колегите, читателите, редакторите и критиката. Препоръките на някои от писателите са кратки, почти афористични, други изреждат списъци с правила. Глава от „Писането“ е посветена на злоупотребата със стимуланти, защото когато блокират, мнозина автори нерядко потушават трудностите с алкохол и дрога.
Дж. К. Роулинг:
„Трябва да пиша историята, която искам да пиша. Никога не се фокусирам върху точна таргет група. Трябва да продължа да казвам това, което искам.“
Агата Кристи:
„Пиши, дори когато не ти си пише, когато хич не ти е до това и когато не се справяш особено добре.“
Патси Гарлан:
„Най-добият съвет за писане, който съм получавал, е следният: Не отговаряй на телефона.“
Филип Пулман:
„Писането винаги е трудно. Това, на което можеш да се надяваш, е ден, в който нещата се получават малко по-добре. Но няма място за оплакване.
Водопроводчиците нямат блокаж, докторите нямат блокаж, защо точно писателите трябва да си измислят термин за собствените кризи, че и да очакват съчувствие?“
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение