Учени създадоха изцяло синтетичен ембрион, използвайки единствено стволови клетки. За целта не са използвани нито сперматозоиди, нито яйцеклетки. Откритието може да се окаже ключово в борбата с генетичните заболявания и спонтанните аборти по биологични причини. Постижението обаче повдига множество въпроси от етична и юридическа гледна точка, тъй като синтетичните ембриони не са описани в законодателството на почти нито една страна по света, отбелязва „Гардиън“.
Изкуствено създадената структура няма сформирано сърце, храносмилателна система или наченки на мозък, но включва клетките, които обикновено сформират плацентата и самия ембрион. Процесът бе описан от проф. Магдалена Жерницка-Гьотц от Кеймбриджкия университет и Калифорнийския институт по технологии по време на годишната среща на Международното дружество за изследване на стволови клетки в Бостън и тепърва предстои да бъде публикуван в научно издание.
Проучването е в най-ранната си фаза и все още няма изгледи в близко бъдеще синтетичните ембриони да бъдат използвани клинично. Към момента имплантирането им в утробата на пациент би било нелегално и все още няма яснота дали тези структури наистина имат потенциала да продължат самостоятелно развитието си след най-ранните етапи на ембриона.
Създаването на синтетичния ембрион ще помогне на учените да надникнат в онзи прозорец от развитието на ембриона, който обикновено остава познат предимно на теория – по британския закон например лекарите имат право да задържат култивиран ембрион в лабораторни условия само 14 дни. След това развитието на ембриона може да се наблюдава на много по-късен етап с видеозон или при ембриони, дарени за изследвания.
Наскоро екипът на Жерницка-Гьотц и конкурентна група учени от института „Weizmann“ в Израел доказаха, че стволовите клетки от мишки могат да бъдат насърчени да се самосглобяват в ранни ембриоподобни структури с чревен тракт, зачатъци на мозък и биещо сърце. Оттогава тече надпревара за пренасянето на този процес при човешки ембриони и няколко екипа са успели да възпроизведат най-ранните етапи на развитие без нуждата от яйцеклетка или сперма, отбелязва „Гардиън“.
Остава обаче етичното съображение, тъй като синтетичните ембриони все още не фигурират в законодателствата на държавите и не се разглеждат наравно с останалите. На теория се предполага, че изкуствено създадените структури имат потенциала да се превръщат в пълноценен зародиш. Синтетичните ембриони от клетки на мишки например са почти идентични със създадените по естествен път, но когато са били имплантирани в женска мишка, не се е развил плод. През април изследователи от Китай са създали синтетичен ембрион от клетки на маймуна и когато са били имплантирани в сурогатните майки, няколко от тях са показали първи знаци на бременност, но ембрионът е оцелял само няколко дни.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение