vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Семейство настоява филм за убития им син да бъде изтеглен от оскарите (видео)

Режисьорът не е поискал разрешение от родителите да пресъздаде случая с отвличането и убийството на детето им

Сцена от документалния филм пресъздава разпита на децата убийци, в чиито роли децата актьори са определяни като „стряскащо добри“. - Семейство настоява филм за убития им син да бъде изтеглен от оскарите (видео)

Сцена от документалния филм пресъздава разпита на децата убийци, в чиито роли децата актьори са определяни като „стряскащо добри“.

Режисьорът на документален късометражен филм за убийците на двегодишно дете отказва да изтегли филма си от надпреварата за „Оскар“, въпреки недоволството на майката на жертвата. Денис Фъргюс настоява филмът „Detainment“ да бъде изтеглен от списъка с номинирани заглавия в категорията „Игрален късометражен филм“ с аргумента, че никой не е поискал разрешението ѝ за заснемането му, съобщава Би Би Си.

В 30-минутния си филм ирландският режисьор Винсънт Ламб разказва за убийците на Джеймс Бълджър. Джеймс е на две години, когато през 1993 г. е отвлечен от търговски център в Мърсисайд, измъчван и впоследствие убит от десетгодишните Джон Венъбълс и Робърт Томсън. Тялото на малкия Джеймс е намерено изхвърлено край железопътни линии два дни след случката. В документалната продукция са пресъздадени и разговорите на двете десетгодишни деца с полицията, като за целта са използвани стенограмите от разпитите.

„Той трябва да го изтегли от оскарите. Махнете го от публичното пространство, оттеглете се“, казва пред Ай Ти Ви майката на Бълджър.

Но Ламб няма подобни намерения:

„Няма да го изтегля от оскарите. Това е като да изгорим всяко копие от филма. Публичното мнение в момента е, че тези момчета са просто зли и който и да каже нещо различно или предложи обяснение защо са го направили или дори само опита да разбере защо, получава критика. Мисля, че имаме отговорността да опитаме и да разберем какво се е случило“.

Целият екип на „Detainment“ е обвинен в това, че преди да започне да работи по проекта, не се допитва до семейството на убитото дете. Режисьорът вече се е извинявал на семейството.

„Много и дълго мислихме за това. Исках да се срещна с тях, за да се опитам да обясня защо сме направили този филм“, коментира Ламб пред Би Би Си.

Това обаче се случва чак след премиерата на филма на различни фестивали.

„Съжалявам, че не им казах по-рано“, казва Ламб.

Режисьорът уточнява, че филмът не е направен с цел финансови облаги.

Миналата седмица Денис Фъргюс призова от ефира на британската телевизия за пълен бойкот на филма, „защото не смятам, че той трябваше да бъде правен на първо място, особено без консултация с нас, родителите на Джеймс“. Майката твърди, че филмът я накарал „да изживее кошмара отново“.

Тя бе подкрепена от Албърт Кърби, детектив от британската полиция, който е работил по случая. Според него Ламб е направил „сериозна грешка“, предлагайки филма си за наградата на Филмовата академия – и го призова да покаже „благоприличие“, като го изтегли от надпреварата.

Вижте още: ПЪЛЕН СПИСЪК НА НОМИНАЦИИТЕ ЗА „ОСКАР 2019“

По думите на Кърби, филмът представя грешно разследването на смъртта на детето. Детективът определя „Detainment“ като „безчувствен“, а полицейските интервюта били представени с „ужасно много агресия“.

„Реалните събития във филма са изобразени точно. Това не може да се отрече, но според мен това не е от значение. Проблемът е в цялостния контекст“, казва Кърби в предаването „North West Tonight“ по Би Би Си.

Той дава пример със сградата, в която момчетата убийци са разпитвани. Във филма тя прилича на „неизползваем склад“, докато в реалността полицията се старае дори повече от необходимото да осигури всички удобства на децата. Предлагали са им напитки, чипс, с тях са работили социални работници, дори родителите са присъствали на мястото.

„Ако става дума за документален филм, семействата трябва да бъдат попитани предварително – смята г-жа Фъргюс. – Той [режисьорът] дори е казвал, че не се е свързал с нас, защото знае, че аз ще откажа. Откъде знае, че ще кажа „не“? Бих му казала „покажи или ми разкажи какви са плановете ти и от там нататък ще го измислим“. Нямаше да се съглася с начина, по който той го е направил, но щях да му кажа да го направи различно.“

„Никога не сме целели да се държим неуважително, като не говорим със семейството предварително – твърди Ламб пред „Вашингтон поуст“. – Болезнен е този случай, но вярвам, че имаме отговорността да опитаме да разберем какво се е случило.“

Филип Шофийлд, водещ на предаването „Тази сутрин“ по Ай Ти Ви, кани бащата на убитото дете и режисьора на разговор. Той отбелязва, че малките актьори, които са в ролята на убийците, са „стряскащо добри“ в ролите си. Ламб обяснява това с многото часове зад камера, в които е работил с децата – и „те били добре подготвени за сцените“.

Стюарт Фъргюс, баща на Бълджър, уточнява, че той е гледал филма, но съпругата му – все още не. В подкрепа на семейството тече петиция до Филмовата академия с искане „Detainment“ да бъде дисквалифициран, а разпространението му в кината и по фестивали – спряно. Дотук са се подписали над 150 хил. души.

Денис Фъргюс смята, че издадените присъди на убийците от осем години затвор са недостатъчни. Наскоро излезе книгата ѝ, посветена на случая, „I Let Him Gо“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС