На отчаян опит за спасение от трагедията с Везувий попаднаха археолозите в Помпей. При избухването на вулкана през 79 г. семейство от древния град е опитало да се защити, като се скрива в спалнята на къщата си. За да се предпазят от прииждащите талази дим и пепел, семейството от четирима, сред които и малко дете, са блокирали входа на стаята с легло.
„В тази малка, чудесно декорирана къща, открихме доказателства, че живущите са опитали да се спасят, като са блокирали входа към малката стая с легло“, разказва в изявление Габриел Цухтригел, директор на Археологическия парк в Помпей.
Домът е наречен „Къщата на Хела и Фрикс“ заради фреска с митологична сцена в една от стаите. На нея са изобразени близнаците от древногръцката митология Хела и Фрикс, които бягат от доведената си майка на гърба на овена със златно руно. Хела обаче пада и се удавя, по-късно протокът Хелеспонт (Дарданели) е кръстен в нейна чест.
Къщата на Хела и Фрикс е известна на археолозите още от 2019 г. и се намира в близост до т. нар. Къща на Леда и Лебеда. При последните разкопки обаче специалистите разкриват детайли, пропуснати в миналото, като банкетна зала и специална стая с отвор в покрива за събиране на дъждовна вода. Намерен е и бронзов амулет, вероятно принадлежащ на детето в семейството, както и множество съдове за съхранение, хранене и готвене, бронзови везни.

Леглото-барикада вероятно е било последен отчаян опит за спасение на семейството. Снимка: Археологически парк – Помпей
За да подкрепят теорията си какво се е случило в спалнята в последните мигове на Помпей, археолозите създават отливка на леглото, използвано като барикада.
„Лапилите, вулканичните камъни, които са заплашвали да нахлуят в къщата, всъщност са влезли през отвора в покрива на атриума – обяснява Цухтригел. – Семейството не е успяло да се спаси, накрая е изригнал пирокластичен поток, бурен поток от много гореща пепел, който е изпълнил всяка стая, както се е случило и на много други места в града. Другаде сеизмичните трусове вече са причинили срутване на множество сгради.“
В къщата липсвали декорации и други вещи от ежедневието, което археолозите си обясняват с хипотезата, че сградата е била в процес на ремонт по време на изригването. Изящната фреска, както и размерите на дома, подсказват, че семейството е било от средната или висшата класа в древното общество.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение