Осем сгради на архитекта Франк Лойд Райт (1867 – 1959) вече са част от световното наследство, защитено от ЮНЕСКО, издигнати по важност до обекти като Мачу Пикчу, пирамидите в Гиза и Статуята на свободата, съобщава NPR.
Допълненията към списъка бяха обявени в Баку, Азербайджан, по време на годишната конференция на организацията и са обсъждани както природни образувания, така и дело на човешка ръка, според важността си за човечеството. На 6 юли бяха обявени първите решения, но заседанията продължават до 10 юли и всеки ден нови обекти от най-различни страни биват добавяни. Най-новите включват музея „Гугенхайм“ в Ню Йорк, Къщата с ружите в Лос Анджелис, Къщата на Хърбърт и Катрин Джейкъб в Уисконсин, Къщата на Роби в Чикаго и други сгради, чийто дизайн е на знаменития архитект.
Според комисията на ЮНЕСКО, зданията заслужават мястото си в списъка с над хиляда други обекта, заради „органичната си архитектура“ и са забележителни заради използването на материали като бетон и стомана.
От Фондация „Райт“, занимаваща се с наследството на архитекта, споделят, че процесът по номиниране на творбите му се простира в период от 15 години. От 449 архитектурни произведения на Райт 8 са отговаряли на изискванията на ЮНЕСКО.
Въпреки че САЩ прекрати членството си в ЮНЕСКО на 31 декември 2017 г., от Държавния департамент на страната излязоха с изявление, че са удовлетворени от решението, защото тези „сгради са показателни за влиянието на Райт в архитектурата по света“.
Защитени от ЮНЕКО вече са и античният град Вавилон в Ирак и Исландският национален парк „Ватнайокул“ с ледници и вулкани, покриващ 14% от територията на страната. Вавилон се споменава за пръв път през XXIII в. пр. Хр. и вероятно е бил дом на едно от чудесата на света – Висящите градини. Но докато историята на Вавилон е зашеметяваща, от града с някогашната слава днес е останало твърде малко и то предимно руини, отбелязва „Гардиън“.
В списъка с културно наследство на ЮНЕСКО вече може да се намерят и Хирканските гори в Иран, древно металургично находище в Буркина Фасо, Охридския район в Албания, два града в Бразилия, превърнали се в популярна туристическа дестинация.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение