Щвейцария предаде на България гладиаторски шлем – първият, който ще влезе в български музей. Спасен от нелегален трафик, артефактът е датиран от втората половина на I век, вероятно носен на някоя от арените от Античността по нашите земи. Според зам.-министър Тодор Чобанов, доктор по археология, шлемът е бил използван за ролята на тракиец в гладиаторските борби, в която обичайно влизал гладиатор тракиец.
Находката бе представена днес пред медиите на събитие в Министерството на културата, в присъствието на министър Мариан Бачев, зам.-министър Чобанов, посланика на Швейцария Раймунд Фурер и зам.-посланика на Германия Щефан Рьокен. Освен шлема, на България бяха върнати антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула, върнати на страната – заловени след полицейски акции в Бавария.
„Днес ние представяме една по-различна експозиция – археологически ценности, спасени от незаконен трафик и върнати в България с активната подкрепа на нашите международни партньори. Но тази експозиция не е свързана само с артефактите на миналото, а и с ефективните механизми за международно сътрудничество днес, които ни позволяват да съхраним културното ни наследство за поколенията. ЕС прие законодателство за регламентиране вноса на културни ценности от трети страни и износа от Общността, както и конвенцията от Никозия, криминализираща незаконния трафик. Наред с това ЮНЕСКО, както и много неправителствени организации подпомагат с експертна, техническа и финансова помощ опазването на културните ценности“, заяви министър Бачев.
Доц. д-р Тодор Чобанов изтъкна детайлите по шлема, които го идентифицират като част от гладиаторския персонаж Тракиец – най-вече изображението на глава на грифон на върха – характерен за този тип въоръжение.
„Тракиецът е популярна роля в гладиаторските борби. Гладиаторите в онези времена са били като днешните футболни звезди, много известни, имали са бурна кариера, макар да са намирали смъртта си на по 30-ина години. Освовното, което различава персонажите в тези игри, е било видът на шлемовете и оръжията“, обясни доц. Чобанов.

Шлемът е използван за ролята на тракиец преди около 2 хилядолетия. Снимка: „Площад Славейков“
Зам.-министърът изтъкна, че този шлем вероятно е бил използван на някоя от 8-те известни арени по нашите земи – Сердика, например, Деултум, Филипопол, Марцианопол… може също така да е бил носен и на гладиаторска битка в някой от легионерските лагери на наша територия, например Рациария. Къде точно е бил намерен, ще бъде установено след химически анализ на патината върху шлема.
Доц. Чобанов обясни, че гладиаторското въоръжение не е било тяхно, те са били роби, собствеността е принадлежала на специални „учреждения“ и са съхранявани в казарми – и иманярите вероятно са се натъкнали именно на такова хранилище, откъдето е и този шлем.
Гладиаторските борби по нашите земи са изследвани и описани в книга от проф. Людмил Вагалински, изтъкна доц. Чобанов и подчерта съществената разлика между гладиаторския и бойния шлем.
„Гладиаторското снаряжение е по-леко от това на легионера – обясни зам.-министърът. – Например не носи всички елементи от ризницата на един легионер. При гладиаторите се е наблягало на защитата на главата – затова този шлем има толкова голяма периферия, за разлика от този на легионера – в реални условия боят тече по съвършено различен начин. Гладиаторите са подскачали, замахвали и нанасяли много удари в областта на главата. Затова шлемът е най-важната част от защитната екипировка на един гладиатор.“
Според две независими експертизи на водещи специалисти в Швейцария, стойността на шлема е около 3 милиона евро.
След като бъде подробно изследван и реставриран, шлемът ще бъде изложен в Националния исторически музей.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение