Взаимоотношенията между България и Русия пропагандата винаги е обяснявала, провокирайки емоции между двата народа. Каквито и интереси да стоят зад желанието на Руската империя да ни освободи от Османската, Освобождението остава ключова точка в чувствата на българите към руснаците. Затова моментът, когато за пръв път се изправяме срещу руската войска на фронта по време на Първата световна война, е особено болезнен за нашите войници. Виждаме го изобразен в платно на Константин Щъркелов. Картината може да бъде видяна в Софийската градска галерия (СГХГ), в изложбата „Константин Щъркелов. Самотникът скитник“.
В Първата световна война България е част от Тройната коалиция, а Русия – от Антантата. На 5 септември 1916 г. румънска и руска дивизии атакуват Добрич. За пръв път на бойното поле българи се сблъскват с руснаци, които – някак наивно – очакват да не се стреля срещу тях. Но когато руската кавалерия атакува, българските защитници хладнокръвно я изчакват и откриват огън. Руснаците не вярват, че това е българската армия, убедени са, че срещу тях стоят германци. Не вярват, че българи ще стрелят срещу своите „братушки“…
Тази битка е повратна за войната, а военният художник Щъркелов решава да изобрази напрежението преди бойните действия, поставянето на телена ограда на фронта, показвайки битка в сърцата на българските войници, които за пръв път ще се изправят срещу своите освободители.
„Войниците сякаш са едно цяло с коловете и телта. Това е много интересен поглед от страна на художника към едно тривиално събитие. Като че ли кръвта се лее, докато се поставят телените мрежи, а не след това”, казва изкуствоведът Красимир Илиев от Софийската градска галерия.
Най-голямата изложба на Константин Щъркелов след 1990 г. у нас представя редица платна на живописеца от военния му период, които показват последствията от събитията на фронта.
Крайният победител след всяко военно стълкновение – природата, е идеята на друга от най-интересните картини на художника от този период – „Река Черна“. Творбата може да бъде видяна само в каталога на изложбата, когато излезе. Картината изобразява завоя на река Черна, мястото на едни от най-кървавите битки по време на Първата световна война. На 9 май 1917 г. силите на Антантата се сблъскват с българските войски и започва една от най-кръвопролитните битки на Южния фронт. Точно тази картина, изобразяваща пролет, река и макове, показва отношението на Щъркелов към войната.
„От гледна точка на историята това са едни от най-успешните сражения на нашите войски, защото загубите на противника са многократно по-големи. Това е едно паметно събитие по отношение на войната, но за Щъркелов това е победата на природата, която ще заличи, както и се случва, всичко – топовните гърмежи, труповете, ще останат само маковете, тревите и реката, която бавно и спокойно тече. Природата ще бъде победител в крайна сметка, хората малко или повече ще забравят за битките”, отбелязва Илиев и добавя: „Картината показва вътрешното му усещане, че войната лично на него му е причинило големи поражения.“
Щъркелов рисува картините си успоредно на събитията на фронта, присъствал е на бойните действия на Южния и на Северния фронт. Произведенията му, рисувани по време на войните, са изложени в малката зала в черно на СГХГ. Художникът често е показвал топографията на мястото, където са се случвали военните действия, датирал е картините си точно.
„За него Северният фронт е бил много по-драматичен от Южния. Това, което вижда там, силно го е потресло. Част от него показваме тук. Има доста жестоки рисунки, в които румънски пленници влачат труповете на своите войници към окопа, за да бъдат погребани. Ето ги в самия окоп. Има човек в цивилни дрехи, има и ранени…”, отбелязва Илиев.
В пейзажите на Щъркелов от фронта няма нищо военно. Ако не прочетете датата и мястото на събитието под творбата, не бихте предположили, че на тази идилична картинка е имало трупове и кръв, защото такива в произведението нями. Художникът изобразява и бита на войниците. Не рисува висшето командване, а офицери на фронтовата линия, които могат да се видят в изложбата.
По онова време присъствието на художници на фронта е с пропагандни цели. Творците не са на първата линия, след като по време на Балканската война някои загиват в битките. Командването стига до заключение, че трябва да се създаде буфер за интелектуалците на фронта, за да не участват в преките военни действия и да не загиват, както Дебелянов и един талантлив художник, приятел и състудент на Щъркелов – Иван Карагьозов. Така се ражда и идеята за походни театри, където се събират трупи – не само от професионални актьори. Художникът Иван Пенков, например, е актьор в такава трупа, която изнася спектакли и хуморески пред войниците.
Картините, рисувани от военните художници по време на Първата световна война, са били представени на голяма милитаристична изложба в Берлин през 1916 г. Изложени са над 1000 произведения, сред които и на български художници. Сред тях е платното на Ярослав Вешин „На нож“, както и една на Щъркелов, която в момента може да бъде видяна в Градската галерия. Озаглавена е „Носят хляб за позициите“. Тази картина е присъствала и в каталога на изложбата.
„Тази война ми раздруса душата и цял ме промени. Тук видях колко малко знам, за да мога да изразя това, което виждам“, споделя приживе Щъркелов.
Но войните не закоравяват душата на художника, напротив – чувствителността му силно се изостря. Може би затова той рисува войниците, а не бойните действия.
„Умрелият на бойното поле оказва по-силно въздействие от изображението на бойни действия или атака – казва Илиев. – Виждаме ужаса на войната. Щъркелов не желае да рисува смъртта, така се появяват тези виртуозни пейзажи. В тях искри цялата сила на природата.“
Изложбата „Константин Щъркелов. Самотникът скитник“ може да бъде разгледана в Софийската градска галерия до края на октомври.
Вижте още: НАЙ-ГОЛЯМАТА ИЗЛОЖБА С КАРТИНИ НА ЩЪРКЕЛОВ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение