В условията на билети от 1,60 лв. и няколко централни улици, затворени за градския транспорт, най-доброто, което ни остава е велосипедът. Повече велосипедисти означава по-малко трафик и по-малко изгорели газове… Само че първо трябва да си купите велосипед, а после да мислите къде да го оставяте, за да не ви го откраднат, докогато сте в някой магазин за 5 минути. Както и дали има място за него в апартамента ви. Вероятно скоро голяма част от тези грижи ще отпаднат. И който има желание, ще може да се движи из централната част на София на велосипед – доста евтино и при определени условия – безплатно.
Ето как започва всичко: в началото на тази година Столичният общински съвет (СОС) прие предложение за концесия за отдаване под наем на велосипеди и управление на рекламни площи. Според условията, бъдещият концесионер ще трябва да вложи 1,6 млн. лв., с които да оборудва 33 велосипедни станции, разположени в централната част на града – с по 12 велосипеда на всяка или общо 396 колела.
Днес „Т-системс“, водеща компания за подобни услуги в Европа, представи пред медиите обществените велосипеди и системата за ползването им Некстбайк. Представителите на компанията твърдят, че ако получат концесията (кой ще я получи ще стане ясно след 10 юни), могат да бъдат готови с велостанции и да пуснат услугата в действие още тази есен.
Какви ще са цените?
На час – не по-високи от цената на един билет за градския транспорт, който сега е 1,60 лв. Но първите 30 минути – от отключването на велосипеда на една станция до заключването му на друга (или същата) ще бъдат безплатни. Всеки, който разполага с кредитна карта, би могъл да се регистрира безплатно. Или да си свали съответното (безплатно) приложение за смартфон, с което също ще могат да се отключват и ползват колелата.
Установено е от практиката в други градове, които са с размерите на град София и приблизително същия брой население, че придвижването от една точка до друга с велосипед е средно 13 минути. Това означава, че в повечето случаи най-вероятно в 90% от тях гражданите няма да плащат нищо. Няма ограничения на безплатния брой пътувания на ден.
Идеята е, когато имате работа, където и да е в централната част на София, да дойдете с метрото да и да продължите с велосипед, вместо да влизате в центъра с автомобил.
Кой и как печели от това?
Печели Общината, която има интерес да чисти центъра от трафика. Печелят и гражданите, включително и заради увеличената си физическа активност. Компанията също ще печели – от рекламите на велостанциите и използването на рекламните площи върху самите колела.
Компанията е основана в Лайпциг през 2004 г. и днес осигурява обществени велосипеди в 40 града на Германия и държави като Австрия, Хърватска, Унгария, Латвия, Полша, Турция, Украйна, САЩ, Нова Зеландия… общо 30 хиляди велосипеда в 14 страни, на 4 континента.
Няма ли да бъдат откраднати веднага?
Велосипедите са много удобни за каране, разполагат с предна и задна дискови спирачни, фарове и катинар. Височината на седалката и кормилото се нагласят лесно според ръста. И са направени така, че да затрудняват максимално крадците. Частите им не могат да се ползват за никакви други колела. Снабдени са с GPS и във всеки момент се знае къде са, а ако се задвижат със скорост над 40 км/час – което значи, че вече пътуват скрити в някой багажник – изпращат автоматичен сигнал с местоположението си.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение