vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ще загине ли списание „Море“, свързано завинаги с Христо Фотев?

Александър Шурбанов, Здравка Евтимова, Кирил Топалов и др. изпратиха открито писмо за Христо-Фотевия алманах „Море“ до община Бургас

Христо Фотев (вторият от ляво надясно) по времето, когато е бил главен редактор на списание „Море“. Снимка: БГНЕС - Ще загине ли списание „Море“, свързано завинаги с Христо Фотев?

Христо Фотев (вторият от ляво надясно) по времето, когато е бил главен редактор на списание „Море“. Снимка: БГНЕС

Група български писатели и интелектуалци изпратиха отворено писмо до кмета на Бургас за развитието и преструктурирането на общинското списание „Море“, се казва в съобщение, изпратено от тях до медиите.

Проф. Михаил Неделчев, проф. Кирил Топалов, проф. Александър Шурбанов, проф. Алберт Бенбасат, проф. Пламен Антов, доц. Йордан Евтимов, д-р Митко Новков, Петър Чухов, Марин Георгиев и Здравка Евтимова са отправили запитване за официалната позиция на кметското ръководство за развитието на общинското списание „Море“.

С огорчение научаваме, че са взети решения за цялостно преструктуриране на ситуацията около издаването на списание „Море“. Свидетели сме през годините, че апетити за подобно посегателство са изразявани неведнъж, което е довеждало до срив в ритъма на изданието и в сгромолясване на неговия престиж в очите на националната и бургаската читателска аудитория. Тъй като някои от нас са членове на Художествения съвет на списание „Море“, а всички сме пристрастни и вдадени в случващото се в бургаския литературен и художествен живот, изразяваме учудването си, че такива важни решения са взети без каквато и да е консултация с членовете на Художествения съвет и редовните автори на списанието. Повечето от нас са участвали с текстове и с отзиви още в първия вариант на Христо-Фотевия и Недялко-Йордановия алманах „Море“ и наистина ни боли за съдбата на това важно за цяла културна България издание“, се казва в писмото.

Освен искане за официална позиция за развитието на списанието, те изразяват и и готовност за попълване на редакционния състав след кончината на поета Росен Друмев. Предложението им е да бъдат създадени два екипа от редактори, които да се сменят в рамките на годината и да правят по два броя, като запазването на щатното място на писателя Иван Сухиванов като водещ редактор на списанието ще осигури толкова важната приемственост спрямо Недялко-Йордановото и Христо-Фотевото наследство.

В средата на април сдружение „Бургаска писателска общност“ обяви, че освобождава от поста главен редактор Иван Сухиванов. Писателят и поет Ваньо Вълчев бе избран за почетен председател на сдружението, а избраният на 13 април Управителен съвет е решил следващият брой на списание „Море“ да има двама нови редактори – писателя Динко Динков и поетесата Бина Калс.

Списание „Море“ започва съществуването си като литературен алманах „Море“ през 1980 г. През 1992 г. литературният алманах е закрит от общинарите. По това време главен редактор на изданието е Христо Фотев. През 2009 г. „Море“ е възстановено като списание, което излиза четири пъти годишно. Редактори са Иван Сухиванов, Росен Друмев и Георги Ингилизов. През 2010 г. е създаден и алманах с името „Бургас“. Местната литературна общност прави няколко опита да закрие списанието, подобно на алманаха.

Благодарение на институционалната защита на кмета Димитър Николов това не  се случва и списанието продължава да излиза и да дава трибуна на изтъкнати български автори. Запазва и авторитета си на една от културните емблеми на града, пише в сайта на Община Бургас.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg