Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Скандал с нацистка песнопойка разтърси Австрия

Сборникът съдържа текстове за шестте милиона евреи, убити в Холокоста

Кандидатът на Партията на свободата Удо Ландбауер нарече скандала „медиен лов на вещици“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Скандал с нацистка песнопойка разтърси Австрия

Кандидатът на Партията на свободата Удо Ландбауер нарече скандала „медиен лов на вещици“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сборник с песни, възхваляващи нацизма, изпълнявани от студентско братство в Австрия, предизвика скандал, постави новото правителство под натиск и провокира австрийците да се вгледат по-внимателно в своето минало, съобщава „Франс прес“.

Песнопойката, привлякла вниманието на медиите, съдържа текстове като „Дай газ… можем да ги направим седем милиона“, който се позовава на шестте милиона евреи, убити в Холокоста.

Моментът не би могъл да бъде по-неподходящ за Удо Ландбауер, кандидат на крайнодясната Партия на свободата (FPOe) в изборите в долна Австрия миналата неделя и зам.-председател на братството „Германия“.

Първо Ландбауер нарече обществените реакции „медиен лов на вещици“ и протестира, че не знае нищо за книгата, но в четвъртък 31-годишният политик подаде оставка и замрази членството си в партията, докато се проведе разследване.

За историка Стефан Карнер най-скандалното в случая е, че книгата е издадена не през 40-те години или скоро след Втората световна война, а през 1997 г.

„След толкова много изследвания, изложби, дискусии, свидетели, училищни програми, книги и филми за Холокоста и справяне със собственото ни минало… никой не може да твърди, че причината е невежество“, каза Карнер пред всекидневника „Курир“.

„Причината – смята политологът Матиас Фалтер – е свързана със закъснелия и непълен процес на осъждане на съучастието на Австрия в жестокостите на нацистите.

През 50-те и 60-те години едва ли имаше каквито и да било съдебни процеси срещу бивши нацисти. Колективната памет беше наситена със спомени за падналите войници.“

Дълго време след 1945 г. Австрия се представяше за „първата жертва“ на Хитлер, тъй като през 1938 г. е била „анексирана“ от Третия райх – но това стана без съпротива и при всеобщо одобрение.

Това се промени донякъде в края на 80-те години, когато скандал за съвсем кратката военна служба на бившия генерален секретар на ООН и австрийски президент Курт Валдхайм подтикна към колективното преразглеждане на миналото.

„Време е да легнем на дивана на Фройд“, написа в неотдавнашна публикация ежедневникът „Ди Пресе“, позовавайки се на Зигмунд Фройд, родения във Виена баща на психоанализата, който трябваше да избяга от нацистите през 1938 г.

„Способността на Партията на свободата да управлява, която Щрахе (председателят на партията) трябва да докаже, ще бъде измерена от готовността ѝ да се подложи на анализ и да се изправи пред миналото“, пише вестникът.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90