Хората в България са все по-щастливи, отчита проучването „World Happiness Report“ за 2024 г. Страната ни и Сърбия са двете държави, които отчитат най-висок скок в щастието спрямо доклада на организацията от 2013 г. В настоящото проучване родината ни е на 81-о място по щастие (от 143 държави), като позицията ни се определя от един единствен фактор – субективната оценка на респондентите за живота им, така, както е била заявена за друго световно проучване на „Галъп“.
На първо място по щастие в света е Финландия, следвана от Дания, Исландия, Швеция и Израел. България е в компанията на Индонезия (80-та позиция) и Армения (82-ра позиция). В дъното на класацията са Лесото, Ливан и Афганистан.
Докато в редица държави се отчита притеснителна промяна в статистиката, според която хората под 30 години споделят, че са по-нещастни в сравнение с по-възрастните поколения, България запазва положителна тенденция. Младите отреждат на страната ни на 40-о място по щастие, докато хората над 60-годишна възраст я подреждат на 90-а позиция. Класацията по възраст е изготвена на базата на оценката на респондентите за живота им между 2021-2023 г.
Тази разлика в позициите не е неочаквана и е характерна за държавите в Централна и Източна Европа, отбелязват авторите на доклада. С 40-50 позиции се различават мненията на млади и възрастни не само в България, но още в Молдова, Сърбия, Румъния, Босна и Херцеговина, Черна гора и Парагвай.
Въпреки по-позитивната нагласа на младите, в Северна Америка се забелязва негативна тенденция, че хората под 30 години се определят като все по-нещастни. Тъкмо тази по-песимистична нагласа на младите към света е извадила САЩ от списъка с Топ 20 на най-щастливите страни в света и към 2024 г. тя вече е на 23-а позиция, отбелязва „Гардиън“. За младите страната е на 62-о място под щастие, далеч зад България, а според възрастните е на 10-о.
Този обрат в настроението засега е отчетлив в САЩ и Канада, прозира леко в Западна Европа, но до година или две се очаква да повлияе статистиката в много повече държави на Стария континент, твърдят коментатори.
Хората под 30 са изправени пред „еквивалента на криза на средната възраст“, казва д-р Вивек Мърти, част от Министерство на здравеопазването в САЩ, и предупреждава, че „младите наистина страдат“. Една от причините за това той открива в социалните мрежи, които сравнява с „това да предписваме медикаменти, които не са били тествани“, допълва той, цитиран от „Гардиън“.
Тревожни са и резултатите за Великобритания – младите нареждат страната на 32-о място, а хората над 60 я качват в Топ 20. Докладът не предполага причините за промяната в настроенията на поколенията, но се отбелязва нарастващо притеснение от влиянието на социалните мрежи, неравенството в доходите, покачващата се цена на недвижимите имоти и наемите, климатичните промени и страха от войни.
Световният доклад за щастието е годишен барометър за качеството на живот по света. Статистиката се координира с „Wellbeing Research Centre“ към Оксфордския университет, „Галъп“ и „Sustainable Development Solutions Network“ към ООН.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение