Покрай карантината заради коронавируса по света се забелязват няколко полижителни тенденции. Мегаполисите отчитат значителен спад в нивата на замърсяването на въздуха, а книжарниците отбелязват нарастване на онлайн продажбите, пише „Гардиън“.
Във Великобритания хората днес разполагат с повече свободно време и вероятно това е една от причините читателите да поръчват романи. И макар у нас книжарниците да изпитват затруднения с плащането си към издателствата, в новосъздалата се ситуация „Уотърстоунс“ – най-голямата верига книжарници на Острова, съобщи, че онлайн продажбите ѝ са се повишили с 400% в сравнение с миналата седмица, когато физическите им магазини все още бяха отворени.
Сред класическите заглавия, които се търсят най-много, са „Сто години самота“ и „Любов по време на холера“ на Маркес, „Великият Гетсби“ на Ф. Скот Фицджералд, произведения на Тони Морисън, Силвия Плат… Много поръчвани са и съвременните романи като „Щиглецът“ на Дона Тарт и „Малък живот“ на Ханя Янагихара. Докато мерките на карантината в цяла Европа се затягат, британците купуват антиутопични четива като „1984“ на Оруел, „Прекрасният нов свят“ на Олдъс Хъксли и особено „Историята на прислужницата“ на Маргарет Атууд.
„Nielsen BookScan“, компанията, която изследва книжния пазар във Великобритания, отчита и повишение в продажбите на „Война и мир“, „Властелинът на пръстените“ и „По следите на изгубеното време“. Миналата седмица с 35% повече са купувани книгите с твърди корици, 77% повече учебниците. Спаднало е търсенето на нехудожествената литература. Като цяло, изследването на „Нилсен“ показва, че хората в Обединеното кралство се готвят за дълъг период на изолация.
От увеличеното свободно време се възползват и редица автори, Стивън Кинг например сподели в Туитър, че най-сетне е започнал „Одисей“ на Джеймс Джойс.
„Разбирам я повече, отколкото очаквах, но трябва да кажа, че тази книга е наистина ши**но ирландска“, написа Краля на хоръра.
На голяма популярност се радват и онлайн групите за четене, а в новосформираната „Винаги съм искал да прочета това“ членовете „се срещат“ всеки понеделник, за да обсъждат класически художествени произведения.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение