Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Скрийнсейвър за трилион долара

Критиците разделени за „Аватар: Природата на водата“, оценките варират от 1 до 5 звезди

Продължителността на новия „Аватар“ е малко над 3 часа, като действието става по-енергично чак към края. - Скрийнсейвър за трилион долара

Продължителността на новия „Аватар“ е малко над 3 часа, като действието става по-енергично чак към края.

Един от най-очакваните филми на годината „Аватар: Природата на водата“ ще тръгне по кината този петък, 16 декември, и кинокритиците вече споделят първите си впечатления. С бюджет от 250 млн. долара, проектът на Джеймс Камерън предизвика може би най-полярните реакции за подобно популярно заглавие и първите му зрители варират в оценката си между 1 и 5 звезди.

Режисьорът не крие амбициозните си планове да превърне „Аватар“, най-касовия филм в историята, в поредица, и от успеха на „Природата на водата“ ще зависи бъдещето на франчайза.

Вижте още: „АВАТАР 2“ Е НАЙ-ЛОШИЯТ БИЗНЕС ПРОЕКТ В ИСТОРИЯТА, СМЯТА РЕЖИСЬОРЪТ МУ

Вторият „Аватар“ не е особено новаторски по отношение на сценария си, единодушни са критиците, което едва ли ще изненада някого. Въвеждат се нови обитатели на планетата Пандора, които живеят сред спиращи дъха подводни рифови пейзажи, имат собствени фолклор и фауна. Засегнати са темите, вече познати от първия филм – алчността на империализма, важността на екологията, а в основата заляга семейната динамика по такъв начин, че всеки зрител – независимо дали тийнейджър или възрастен – да се припознае в персонажите.

Историята е „простичка, но ангажираща, и се развива в красива атмосфера“, пише „Полигон“. Хората се завръщат на Пандора, но този път плановете им са по-дългосрочни и включват извличането на ценен ресурс, който не вещае нищо добро нито за местните, нито за природата. Заедно с това един от военните гони лична вендета и иска смъртта на Джейк Съли (Сам Уортингтън), когото смята за предател на вида си.

Съли търси спасение за себе си, жена си Нейтири и децата им в подводното племе, но предстои да разберем дали ще успее да се отърси от заплахата.

Продължителността на филма е малко над 3 часа, като действието става по-енергично чак към края. Останалите кадри обаче са визуално пиршество и изживяване за всички сетива и това изглежда като успешна рецепта за онези зрители, които не могат да устоят на изкушението да хвърлят по едно око на телефоните си в залата. Макар и ревютата на критиците силно да варират, общата оценка в „Ротън Томатоус“ е 83% одобрение.

Зрителите ще се срещнат с новите обитатели на Пандора.

„Аватар“ от 2009 г. взе една простичка история, украси я до мащаба на изумителен визуален спектакъл, превърна филма в задължителен за гледане и междувременно счупи рекордите – пише Брайън Лоури в Си Ен Ен. – 13 години по-късно Джеймс Камерън пристъпва в много по-различни киноводи, но успява да повтори успеха си с „Природата на водата“ – упражнение, което захранва чувството, че чудесата съществуват. Този филм трябва да се гледа от всеки, който има интерес към киното на голям екран.“

„Природата на водата“ е „скучен, претруфен скрийнсейвър за трилион долара“, пише Питър Брадшоу в „Гардиън“, преувеличавайки цифрата съобразно отегчението си. Критикът дава на филма 2/5 звезди и не спестява нищо:

„Заливайки ни с разочарование, което трудно може да се изкаже на глас, скучният и дигитализиран нов филм на Джеймс Камерън излиза на брега като гигантски, безсмислен кит. Историята, която иначе би запълнила 30-минутна анимация, е разтеглена като че ли от програма с изкуствен интелект в три часа епична сладникавост.

Ефектите, колкото и да са впечатляващи от техническа гледна точка, създават плавни движения, но са бездушни и инертни. Това създава не толкова „зловеща долина“*, колкото зловеща Марианска падина някъде в дълбините. Подводният свят на Камерън изглежда като скрийнсейвър за трилион долара. Къде е страстта му към океана, заплахата във водата, която познаваме от велики негови филми като „Титаник“ или „Бездната“?

„Емпайър“ дава на продукцията 5/5 звезди, а критикът Ник дьо Семлен дори смята, че Камерън надскача оригиналния филм:

„Гръмотевично забавен, този филм дори задминава онова, което Камерън постигна в първия филм и представлява фантасмагоричен, напълно поглъщащ сън, в който нещо невъзможно се случва на екрана в почти всеки един момент“.

Други смятат, че усилието на Камерън да създаде високобюджетен франчайз е прекалено и нагарча:

„Историята, създадена от Камерън и екип от четирима сценаристи, е класически опит за удължаване на франчайз, в който нищо значимо не се случва, нищо важно не се променя и всички фигури на дъската се връщат в оригиналната си позиция, готови за следващото продължение“, пише Роби Колин в британския „Телеграф“ и дава 1/5 звезди.

Макар и наслада за очите, филмът е прекалено дълъг, твърди Дани Лей във „Файненшъл таймс“:

„За тези над три часа човек има време тихичко да обсъди международната ситуация, плановете си за празниците, да си направи график на предстоящите срещи и дори да обмени идеи за готварски рецепти“.

„Аватар: Природата на водата“ ще тръгне по кината у нас на 16 декември, а най-нетърпеливите зрители може да го гледат късно вечерта на 15 декември в избрани кина.


* Зловещата долина (от англ. uncanny valley) е понятие, описващо резкия спад („долина“) на дружелюбността у човека и появата на неприязън, отвращение и дори страх, при вида на силно, но не и напълно човекоподобен обект, като хуманоиден робот или друго. За пръв път терминът е въведен от японския професор по роботика Масахиро Мори през 1970 година – бел. ред.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg