Редовните следобедни дрямки подпомагат здравето на мозъка и го поддържат по-голям, сочи проучване на изследователи от Лондонския университетски колеж, публикувано в списание „Sleep Health“. Мозъците на хората, които спят в дневните часове, са с 15 кубични сантиметра по-големи от тези на активно работещите в този период – този обем би означавал от три до шест години по-късно остаряване на мозъка, отбелязва Би Би Си.
Говорейки за дрямка обаче, изследователите препоръчват почивки не по-дълги от половин час. Практиката е трудно постижима на работното място, отбелязва екипът с учени, тъй като повечето работодатели не одобряват съня в работно време.
Човешкият мозък се смалява с времето, но са нужни допълнителни изследвания, за да се установи дали следобедната дрямка е склонна да предотврати болести като Алцхаймер. Счита се, че начинът ни на спане е свързан с деменцията, тъй като един от симптомите на болестта е тъкмо нарушеният сън. Лошият сън постепенно разрушава мозъка, предизвиква възпаления и води до скъсване на връзките между мозъчните клетки, посочва доктор Виктория Гарфийлд, част от изследователския екип.
Учените проучват генетичен материал на 35 хил. души на възраст между 40 и 69 години, част от британската генетична банка. В минали проучвания вече е било доказвано, че наличието на отделни елементи в човешката ДНК предопределят дали даден човек е по-склонен да спи на обяд. Изхождайки от това знание, екипът от Университетския колеж сравнява ДНК пробите и ги разделя на „спящи“ и „неспящи“. Между двете групи се наблюдава около 15 кубични сантиметра разлика в обема на мозъка (средностатическият обем в конкретното проучване е 1480 кубични см).
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение