Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Половин век по-късно, отново разследват смъртта на Пабло Неруда

Поетът умира 12 дни след преврата на Пиночет

Пабло неруда чете своя поезия в Библиотеката на Конгреса на САЩ през 1966 г. Снимка: Уикипедия - Половин век по-късно, отново разследват смъртта на Пабло Неруда

Пабло неруда чете своя поезия в Библиотеката на Конгреса на САЩ през 1966 г. Снимка: Уикипедия

Апелационният съд в Сантяго, Чили, разпореди да се възобнови разследването на причините за смъртта на нобеловия лауреат Пабло Неруда, съобщава Би Би Си. Неруда е бил влиятелен деец на чилийската комунистическа партия по време на преврата, извършен от Пиночет през 1973 г.

В постановлението на съда се казва, че „проведеното досега разследване не е дало окончателни и убедителни резултати. Има процедури, които могат с голяма точност да установят фактите“.

След завземането на властта от Пиночет на 11 септември 1973 г., Пабло Неруда, чието истинско име е Рикардо Елиесер Нефтали Рейес Басоалто, решава да напусне Чили и да се премести в Мексико, откъдето да ръководи съпротивително движение. Здравето му обаче внезапно се влошава, той е закаран в болница, където умира само 12 дни след преврата. Две години по-рано Неруда е получил Нобелова награда за литература, а 20 години по-рано – през 1953-та – е бил награден със Сталинска награда за мир от съветското правителство.

Габриел Гарсия Маркес нарича Неруда „най-големия поет на ХХ век на който и да е език“. Въпреки несъмнения му поетичен талант, през последните години репутацията на Неруда пострада заради новооткрити подробности от личния му живот. Поетът е изоставил първата си жена и дъщеря си Малва Марина, родена с неврологично разстройство и починала едва деветгодишна. В посмъртно публикуваните мемоари „Признавам: живях“, Неруда признава, че е изнасилил своята прислужница, докато е бил млад дипломат в Цейлон.

Преди 5 години защитници на човешките права протестираха срещу решението летището в Сантяго дабъде наречено „Пабло Неруда“. Тогава писателката и защитничка на женските права Исабел Алиенде изтъкна в интервю за „Гардиън“, че поведението на Неруда не обезценява творчеството му.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg