Музикантите от Софийската филхармония обявиха стачка за увеличение на заплатите си. Оркестрантите и хористите настяват за „достойно месечно възнаграждение“, или със 70% повече, научи „Площад Славейков“. Стачката им ще се изразява в носене на лентичка на ревера.
„Това е националният ни оркестър, музикантите, които прославят България навсякъде по света, заслужават по-достойно възнаграждение от заложените 0, 4% за култура в държавния бюджет“, обърна се Найден Тодоров от диригентския пулт към публиката в Зала „България“ в края на концерта тази вечер.
В момента заплатите на хората в оркестъра (126 души) са между 1550 и 2994 лв., или средно брутна заплата 1989 лв. (за 100 часа труд месечно, или 4,5 часа дневно, заложени по браншово споразумение) – което е 55 процента от средната за София (която е за 160 часа труд месечно). Исканията им са заплатите им да станат между 2600 и 5000 лв. През последните 7 години всеки във Филхармонията, който работи повече от 230 часа на тримесечие, според вътрешно споразувение получава и допълнително материално стимулиране (ДМС). През 2022-а са получили 13-а и 14-а заплата, каквито ще имат и тази година.
Директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров заяви във Фейсбук, че работещите в институт с национално значение като техния трябва да получават достойно възнаграждение за своя труд – и подчертава, че заплащането на музикантите не е съразмерно с успехите на институцията. Но не е съгласен 100% от бюджета им да отива за заплати, както настояват синдикатите:
„Музикантите от Софийската филхармония протестират за по-добро заплащане. Те са абсолютно прави в желанието си и, въпреки че аз не мога да се съглася с настояването на синдикалните организации 100% от бюджета на институцията да бъде даден за заплати, съм абсолютно съгласен с това, че заплащането не е съразмерно с успехите на институцията. Софийската филхармония е институт с национално значение и би следвало работещите в нея да могат да получават достойно възнаграждение за своя труд.
Може би сега е моментът законодателите да преосмислят член 23а от Закона за закрила и развитие на културата и да поправят грешките от 2019 г.
Ако искате да се убедите, че филхармониците заслужават по-добри условия за своята работа, заповядайте на концертите им в Зала „България“!“
Найден Тодоров визира въведения преди време от финансовия министър Владислав Горанов таван бюджетите на държавните културни институти да растат с повече от 5% на годишна база.
Директорът на Филхармонията е получил исканията на музикантите в писмо, адресирано също до министрите на културата, финансите, президентите на КНСБ и КТ „Подкрепа“, както и до председателя на Съюза на музикалните дейци:
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение