Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Софийската опера откри сезона си в „Цари Мали град“

Музикалната поема „Рилският пустинник“ представена под открито небе над село Белчин

Откритият преди 10 години комплекс „Цари Мали град“ бе естествен декор на първото представление на Операта за сезона. Снимка: Софийска опера и балет - Софийската опера откри сезона си в „Цари Мали град“

Откритият преди 10 години комплекс „Цари Мали град“ бе естествен декор на първото представление на Операта за сезона. Снимка: Софийска опера и балет

С „Рилският пустинник“, постановка на режисьора Пламен Карталов, Софийската опера влезе в Сезон 2023/2024 на 23 септември, събота вечерта, в „Цари Мали град“. Спектакълът под открито небе съвпадна с 10-годишнината от създаването на културно-историческия комплекс над самоковското село Белчин.

Музиката на „Рилския пустинник“ е на ставрофорен иконом Кирил Попов. В главната роля на свети Йоан Рилски се превъплъщава Ириней Константинов, а Атанас Младенов играе пустинника като млад.

Спектакълът е посветен на 70-ата годишнина от възстановяването на Българската патриаршия. През 1937 г. българският общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов (1880 – 1937) издава последната си поетична творба „Рилският пустинник“ по житието на българския светец Йоан Рилски Чудотворец.

Действието се развива в края на IX век и първата половина на X век в средищната Средецка област на тогавашното българско царство. Тогава из цялата българска земя се строят църкви и манастири, а православната християнска вяра процъфтява, но е и завладяна от амбицията на всесилни владици и свещеници. Младият Йоан обаче се отказва от всичко земно. След смъртта на своите родители той раздава имуществото си на нуждаещи се и напуска „лъжовний мир“, в който вече са тръгнали първите разделения и боричкания за надмощие. Географският ареал на живота и подвизите на св. Йоан включва Осоговската планина, поречието на Струма, Витоша и Рилската пустиня, добавят от Софийската опера.

Директорът на Градския исторически музей в Самоков разказа, че църквата на крепостта Цари Мали град, също обновена преди десет години, е приела да пренощуват мощите на свети Иван Рилски при пренасянето им от Велико Търново до Рилския манастир. По думите на Хаджиангелов, самият презвитер Йоан е участвал в процеса по пренасяне на мощите.

„Тогавашния презвитер Йоан от село Белчин организира жителите на селото буквално за няколко дни да изградят една малка средновековна църква върху руините на по-ранните християнски църкви, които са били съборени на това място“, разказа още директорът.

Статистиката показва, че за десет години, откакто е открит комплексът „Цари Мали град“, той е бил посетен от 1,85 млн. души.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg