Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

София е най-добрият град за чужди пенсионери

Чудесен вариант за пенсионери, които искат да получат повече срещу парите си, според британско проучване

Снимка: Иван Шишиев/Етюдите на София - София е най-добрият град за чужди пенсионери

Снимка: Иван Шишиев/Етюдите на София

София е най-добрият град за живеене за хората в пенсионна възраст в Европа, показа ново проучване на британската компания „Moneypenny“. Анализът е направен сред 50-те най-населени градове на Стария континент и предлага най-много удобства за хората в зряла възраст.

Под внимание са били взети няколко фактора – средната пенсионна възраст, цените на наемите, достъпът до здравеопазване и паркове, разнообразието от фитнес клубове, кафенета и други развлечения. Тъкмо тези показатели правят българската столица най-добра за пълноценно изживяване на залезните години.

Особено привлекателна е средната пенсионна възраст в София (64 за мъже и 62 за жени), която е по-ниска от останалите градове в класацията, отбелязва „Форбс“.

„Градът е чудесен вариант за пенсионери, които искат да получат повече срещу парите си, като минималните пенсионни спестявания, необходими за комфортен живот, са 148 590 евро, а други градове в класацията изискват поне двойно повече“, пише изданието.

Средният наем в София от „Moneypenny“ изчисляват на 374 евро, а бюджетът за комунални услуги възлиза на 125 евро. Столицата разполага с 69% достъп до здравеопазване, 27,85% зелени пространства, 25 фитнес клуба, 2 голф игрища и 246 кафенета, сочат още данните от статистиката.

Второто място в класацията е за столицата на Унгария, Будапеща. София е получила обща оценка 5,5, а Будапеща се нарежда след нея с 5,1 по същите фактори. В града има 691 кафенета, 31 фитнес центрове и четири голф игрища, които да гарантират достатъчно възможности за хобита и социализиране сред по-възрастните.

Третото място е за Загреб, препоръчан най-вече за пенсионерите, които обичат природата. 53,77% от града са обявени като зелени пространства. Четвъртата позиция е за съседна Румъния и Букурещ, където наемите също не са високи (358 евро), а достъпът до здравеопазване е 74%. За сметка на това зелените пространства са по-малко, а мъжете се пенсионират по-късно, на 65 години (при жените възрастта е 62).

Петото място е за Рим, следват Краков, Вроцлав, Прага, Варшава и Белград в челната десетка. На единайсето място е Атина.

Отделна класация е проведена за градовете във Великобритания, като челната позиция там е за Белфаст. Пълното проучване може да видите в сайта на „Moneypenny“.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg