Есента е сезонът на кинонаградите и филмовите фестивали – броени дни след края на „Синелибри“ и още няколко преди началото на „Киномания“ идва редът на „София Индипендънт“ – от 26 октомври до 5 ноември 2017 г.
В 11-те фестивални дни най-популярният форум на независимото кино у нас и на Балканите ще покаже качествена селекция от талантливи и дръзки филми (а доста от тях едновременно и двете), създадени от американски, български и европейски кинематографисти, оценени високо на независимите фестивали по света или пък още непознати. От десетте заглавия в конкурсната програма за пълнометражен игрален филм четири са американски, останалите са от Доминиканската република, Израел, Русия, Италия, Швеция/Великобритания…
Ние очакваме с интерес българо-белгийско-британската продукция – „И после светлина“. Това е вторият филм на Константин Божанов (след „Аве“), чиято премиера бе през януари на международния кинофестивал в Ротердам. Историята е за 16-годишния Павел, творец с объркан вътрешен свят, който пътува в търсене на своя идол, себе си и светлината. В главната роля е младият ирландски актьор Бари Кьоеган, известен с участието си в британския драматичен трилър „’71“, а наскоро и „Дюнкерк“. През март филмът имаше две прожекции в Дома на киното в рамките на „София филм фест“, където също участваше в състезателната програма. Сега публиката ще има още два шанса да гледа „И после светлина“ в „Одеон“ на 27 октомври и в G8 на 31 октомври.
За първи път международно жури ще раздаде награди на най-добрите произведения в игралното кино, а българско жури отново ще определи най-добрите късометражни филми. За втора поредна година най-добрият проект за игрален филм в развитие ще получи щедрата награда (50 000 евро в услуги и 5000 евро в брой, които да бъдат похарчени в България, при започване на снимки). Проектът, спечелил миналогодишния конкурс – „Прасе“ на режисьора Драго Шолев, вече е готов снимачно.
Ако се интересувате от българско независимо кино, фестивалът предлага пет нови заглавия. Един от тях – със странното заглавие „Моето сърце е октопод или баща ми на брега на Черното море“ (режисьор Нено Белчев) е копродукция между България, Германия, Хонконг, Индия, Русия и САЩ от 2016-а и разказва за хипотетична балканска страна, в която няколко десетилетия след сриването си, комунизмът отново се „възражда“ с контрареволюция.
„Трансгресия“ (реж. Вал Тодоров) е за необичайната любов на съвсем младата Яна със застаряващ рок музикант. „Бандит“ (реж. Оги Стоилов) е брутален (доколкото личи от трейлъра) разказ за емигрант с тежко психическо наследство, завъртал се в родината след поредната изтърпяна присъда. За останалите две български заглавия е трудно да се каже каквото и да е, освен имената и режисьорите им – „Кой е никой“ (реж. Васил Горанов, Пепе Джордж) и „Преглед на вътрешните пространства“, нов филм на Максим Генчев – авторът на „Дякон Левски“.
В програмата на „София Индипендънт“ тази година има голяма секция, наречена So Sport, с 19 филма, посветени на бойни изкуства, йога, алпинисти, сърфисти (дори и в Арктика), скейтбордисти, самбисти и други спортисти и фенове на екстремни физически предизвикателства.
И накрая – вероятно най-интересното – филмите извън състезателната програма.
„Лъки“ – един от последните филми с Хари Дийн Стантън в главната роля, следва духовното пътешествие на 90-годишен атеист. Режисьорският дебют на актьора Джон Карол Линч е едновременно любовно писмо към живота и кариерата на Хари Дийн Стантън, както и медитация за смъртта, самотата, духовността и човешката връзка. Участват още режисьорът Дейвид Линч, Рой Ливингстън, Том Скерит и др.
Call Me by Your Name (Наричай ме с твоето име) е драма за узряването и любовта, макар и нетрадиционна, режисирана от Лука Гуаданино. Сценарият на Джеймс Айвъри е по едноименния роман на Андре Асиман. Критиците вече редовно споменават сред основните конкуренти за предстоящите оскари актьорите Тимъти Чаламет и Арми Хамър, както и самия филм.
The Zookeeper’s Wife с Джесика Частейн разказва за двама служители във Варшавската зоологическа градина, Антония и Ян Забински, които помагат за спасяването на стотици хора и животни по време на Втората световна война.
The Space Betweem Us (Космосът между нас) смесва романтика и научна фантастика в история за един тийнейджър – първият човек, роден на Марс, с Гари Олдман, Аса Бътърфийлд, Карла Гуджино и Брит Робъртсън.
Един от големите проблеми на независимото кино е, че то не разполага с достатъчно средства за реклама на продукцията си – и особено на българското. С изключение донякъде на „Бандит“, останалите наши филми или нямат трейлър, или са направени така, че по-скоро ще отблъснат, отколкото ще привлекат зрители. А в някои от тях може би се крият златни зрънца – белези на бъдещо величие на авторите им, но няма да е лесно да бъдат открити. Все пак винаги има начини – социалните мрежи и YouTube могат да се окажат спасителен пояс за творците, което не могат да стигнат до зрителите. Ако това, което са направили, е добро, публиката ще го открие.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение