Почти целият свят диша нездравословен въздух, сочи доклад на швейцарската компания за качество на въздуха „IQAir“. България е на 89-о място (от общо 128 държави) в глобалната класация на страните с най-замърсен въздух, в компанията на Суринам и Малдивите. Все пак страната ни отчита положителна тенденция – според данните, представени в доклада, засягат периода 2018 – 2024 г., миналата година България двойно е намалила количеството фини прахови частици във въздуха си в сравнение с 2018 г.
Само в 12 държави, региони и територии въздухът е здравословен и се вписва в препоръките на Световната здравна организация. В последните три години фините прахови частици не надвишават нормите в Австралия, Нова Зеландия, Исландия, Естония и няколко по-малки островни държави и територии в региона на Латинска Америка, Карибите и Океания.
В София например количеството измерени фини прахови частици надвишава от 2 до 3 пъти препоръките на СЗО (средно на годишна база). Столицата ни е в „жълтата зона“ и на 2246-а позиция в класацията с най-мръсни градове в света, в която са обобщени данни от общо 8954 населени места. Същото е положението в Пловдив, Русе и Благоевград. Във Варна въздухът е по-мръсен, от 3 до 5 пъти повече от приемливото, а най-чист е в Бургас, където фините прахови частици надвишават нормата между 1 до 2 пъти.
Най-мръсен въздух дишат в Бангладеш, Пакистан, Конго, Индия и Чад, където фините прахови частици надвишават нормата 18 пъти.
Класацията за най-мръсните държави и градове се изготвя с оглед на измерените във въздуха частици PM2.5, които проникват в алвеолите на белите дробове. Няма количество, което да се счита за напълно безопасно за дишане, но се смята, че те са в норма, когато на годишна база са измерени под 5µg на кубичен метър.
Замърсяването на въздуха остава сред най-големите заплахи за човешкото здраве, изтъкват от „IQAir“. Според изследвания на СЗО 99% от хората не дишат здравословен въздух. Замърсяването е сред водещите рискови фактори за смъртност (втори след високото кръвно налягане), като само през 2021 г. 8,1 млн. смъртни случаи са били обвързани с ниско качество на въздуха.
„Замърсяването на въздуха не ни убива веднага – коментира Франк Хамс, директор на „IQAir“. – Отнема може би 20 до 30 години преди да забележим последиците от него върху здравето, освен ако не говорим за наистина екстремно замърсяване. Избягването му е сред превантивните мерки, за които хората не се замислят, докато не е твърде късно.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение